• Mayıs 08, 2022

  Asma yaprağının Türk mutfağında oldukça büyük bir yeri vardır. Bağcılık kültürü geçmiş yıllardan beri bu topraklarda devamlılığını sürdürmektedir.

  manisa asma bahçeleri, manisa asma yaprağı
 • Mart 09, 2022 Enginar

  Sofralara lezzet katan enginarın hasat dönemi bu yıl da başladı. Türkiye’de fazlaca yetiştirilen enginar özellikle de İzmir’in Urla ilçesinde bolca üretiliyor. Enginarın üretim merkezi olan Urla’da her yıl yaklaşık 3 bin 500 dönümlük bir araziden 30 milyon baş enginar hasat ediliyor. Her yıl hasat döneminde toplanan bu enginarlar Türkiye’nin her yerinde tüketilmek üzere dağıtılıyor.

  sakız enginar, yerli tohum enginar, urla sakız enginar
 • Ekim 08, 2021 Salçalar ve Soslar

  Özellikle ev yemeklerinin vaz geçilmezi olan biber salçası hazır alınabileceği gibi evde de yapılarak kullanılabilir. Biber salçası yemeklere lezzet katmakla kalmaz, koku ve renk de katarak yemeği daha iyi hale getirir. Türk yemeklerinin lezzetli olmasının sebeplerinden biri de biber salçasıdır. 

  biber salçası
 • Eylül 12, 2021 Tarhana

  Her yörede farklı aromalar ve farklı yöntemler kullanılarak hazırlanan tarhana kışın çorbalara lezzet katar. Tarhana çok farklı şekillerde hazırlanabilir.

  ege tarhana, ege ev tarhanası,
 • Ağustos 27, 2021 Salçalar ve Soslar

  Salça, domates ve biberden elde edilen ve dünya çapında oldukça yaygın kullanılan yemeklere tat veren konsantre bir gıdadır. Salça tüm dünyada kullanılsa da ülkemiz için gelenek haline gelmiş her evde kullanılan bir üründür. Yemeklere tat katması, renk vermesi, aroma vermesi için yemeklerin içine katılırken yalnız başına atıştırmalık olarak da tüketilebilir.

  domates salçası, ev yapımı salça, doğal salça
 • Ağustos 06, 2021 Şifalı Besinler

  Koruk suyu yemeklere lezzet katan oldukça farklı bir tadı olan lezzetlendirici bir sudur. Öncelikle koruk nedir diye soranlar olacaktır. Koruk üzümün henüz tatlanmamış ham haline denir. Koruk oldukça ekşi olmasıyla bilinir. 

  koruk suyu
 • Temmuz 22, 2021 Şifalı Besinler

  Kozalak şurubu, çam ağaçlarının sert meyvesi kozalakların kaynatılarak şurup haline getirilmesiyle yapılır. Kozalakların bu şekilde kaynatılarak şurup haline getirilmesi yüz yıllardır yapılıyor.

  kozalak şurubu, çam kozalağı
 • Mayıs 13, 2021 Asma Yaprağı

  Hasat mevsimi yaklaşırken salamura hazırlıkları da başlıyor. Ülkemizde bir çok bölgede yetiştirilen asma yaprağı bir çok yemekte de kullanılarak kültürümüzün bir parçası haline gelmiştir. Yazın taze yaprak kullanılırken kış için de yapraklar salamura yapılarak saklanabilir. 

  ilk hasat asma, manisa yaprakları
 • Mayıs 02, 2021 Enginar

  Çok sevilen enginarın tam zamanı. Görüntüsüyle sofralarımızı süsleyen enginar lezzetiyle de yemeklerimizi süslüyor. Pek çok çeşidi bulunan enginarla çeşit çeşit yemek de yapılabiliyor.

  enginar çeşitleri, sakız enginar
 • Nisan 24, 2021 Enginar

  Urla ile özdeşleşmiş sakız enginarın ise normal enginardan bazı farkları vardır. Urla sakız enginarının kendisini özel kılan bazı farklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  urla sakız enginarı, urla enginarı
 • Nisan 13, 2021 Saniye Anne Tarifleri

  Ramazan ayı bizler için oldukça özel bir aydır. Ramazan ayı aç kalmak zorunda kalan insanların halinden anlamamızı ve nefsimizi terbiye etmemizi sağlar. Bu ayda tüm beslenme alışkanlıkları ve yemek mönüleri yeniden düzenlenir. Normalden farklı olarak sahur ve iftar sofraları hazırlandığı için ev hanımları her gün iftarda ne yapsam diye düşünmektedir.

  ramazan mönüneri, saniye anne