Bağcılık Kültürümüz Ve Salamura Asma Yaprağı Üretimi

Bağcılık Kültürümüz Ve Salamura Asma Yaprağı Üretimi

Köklü bir bağcılık kültürüne sahip olan ülkemizde, üzümün çeşitli kullanım alanlarının yanı sıra, asma yapraklarından da yararlanılmaktadır. Salamura asma yaprağı son yıllarda önemli bir ihraç ürünü haline gelmiştir. Toptan üretimi ve ihracatı her yıl artan yemeklik asma yaprağı, ülke çapında bilinen sarma yemeğinin ana malzemesi olup geleneksel gıdalarımız arasındadır. Asma yaprağı dış ticaretinin artış ve devamlılığı, ülkemizde üretilen yaprak salamuralarının gıda güvenliği ve kalitesinin garanti edilmesine ve değişen müşteri talebine göre yeni işleme ve ambalajlama tekniklerinin geliştirilmesine doğrudan bağlıdır.

 

Taze asma yaprağı uzun süre dayanmadığından piyasadaki gereksinimini karşılayabilmek için asma yaprağı değişik yöntemlerle dayanıklı hale getirilir. Böylece toptan yaprak alıcısına kolaylık sağlarken son tüketiciye de sene boyunca sarma yaprağı sunulabilmektedir. Özellikle ince, az tüylü ve mümkün olduğunca dilimsiz olması sarma yaprağının en önemli özelliklerindendir. Bu nedenledir ki sarmalık yaprak hasadı toptan yaprak işleyen üreticiler için oldukça önemlidir.

 


Salamura Asma Yaprağı Toptan Satışı


Bugün ülkemizde salamura asma yaprağı üretiminde en fazla tercih edilen ve ön plana çıkan çeşitler; öncelikle Manisa yöresinde Sultaniye Çekirdeksiz, Tokat yöresinde Narince ve Trakya yöresinde Yapıncak asma yaprağı çeşitleridir.

 

Toptan asma yaprağı ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Manisa sultaniye çekirdeksiz asma yapraklarının hasat zamanı hava şartlarına bağlı olarak Nisan sonudur. İlk çıkan yapraklar oldukça küçük olduğundan kullanım alanı dar olduğundan toptan yaprak üreticilerinin ilgisini çekmez. Mayıs başında hasat edilen uç yapraklar toptan yaprak üreticileri için ideal üründür. Üzüm üreticileri için de önemli bir gelir kaynağ olan asma yaprağının toplama süresi yaklaşık 6 hafta sürer.

 

Hasat edilen uç yapraklar yeşil olarak çiftçiden alınır, ayıklanır ve içilebilir nitelikte çeşme suyu ile yıkanır. Daha sonra yıkanan yapraklar salamura yani tuzlu su içerisinde fermentasyona uğratılır. Bu yöntemle işlenen yapraklar fermentasyon bitiminde istenilen ambalajlama yöntemi ile satışa sunulur.

 

Etiketler: salamura asma, toptan yaprak
Eylül 09, 2020
Listeye dön