Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Selamlar sevgiler canlar. Çilek mevsiminin en güzel meyvelerinden biridir. Sevmeyenimiz yoktur sanırım. Ama iyi bir çilek reçeli yapmak için her tarifte olduğu gibi bu tarifte de püf noktaları var. Bunlarda en önemlisi çileğin köpüklendikten sonra köpüğünün alınması yada 1 çay kaşığı tereyağ koyarak köpüklenmeyi önlemek.

 

Çilek Reçeli Malzemeleri

 

  • 1 Kilo Çilek
  • 3.5 su bardağı Şeker
  • 6-7 damla Limon suyu

 

Çilek Reçeli Malzemeleri Yapılışı

 

Çilekleri güzelce yıkadıktan sonra temizleyelim ve eğer çilekleriniz büyükse iki parçaya keselim.

Çilekleri kaynatacak olduğumuz tencereye koyalım ve şekeri üzerine şekeri dökelim. Tencerenin kapağını kapatıp 6-7 saat dinlendirelim. Bu sayede çileklerin suyu çıkacaktır ve reçele su koymadan güzel bir kıvam elde edebiliriz.

 

Ya da akşamdan şekeri koyarsanız sabah işleme başlayabilirsiniz. Şimdi çileği ocağa koyalım ve kaynamasını bekleyelim. Kaynama aşamasında köpükler oluşacaktır. Oluşan köpükleri kaşık yardımı ile alalım.

Eğer dilerseniz kaynamaya başladıktan sonra 1 çay kaşığı tereyağ da atabilirsiniz. Böylece köpüklenme olmayacaktır.

 

Köpüğünü aldıktan sonra ilerleyen zamanlarda yine köpükler gelirse onlarıda alalım.

Yaklaşık 25 dakika kaynadıktan sonra Limonunu sıkalım ve 5 dakika daha kaynatalım. Başından beri orta ateşte kaynaması gerekiyor. Zaten suyu koyulaşınca olduğunu anlarsınız.

 

Reçel olduktan sonra sıcak iken kavanozlara koyup ters çevirelim. Kapağın yeni olması faydalı olacaktır. Bu sayede reçeli hiç açmadan uzun süre dayanacaktır. Konserve mantığı ile. Yapılan çilekler açıldıktan sonrada serin yerde muhafaza edilmeli.

Afiyet olsun.

 

Çilek Reçeli Videosu

 

Etiketler: çilek reçeli, reçel tarifleri
Eylül 09, 2020
Listeye dön