Domates Salçası ve Ev Yapımı Salça Lezzeti

ev-yapimi-domates-salcasi

Kış aylarına yavaş yavaş yaklaşılan dönemlerin vazgeçilmez alışkanlıklarından bir tanesi de ev yapımı salça hazırlayarak kış aylarında kullanılacak domates salçasının doğal olmasını sağlamaktır. Anadolu’nun en yaygın geleneklerinden bir tanesi olan salça hazırlığı aslında vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılanmasında önemli rol oynar.

 

Türk mutfağının en çok kullanılan lezzetlerinden domates salçası zorlu ve bir o kadar da değerli bir sürece işaret eder. Salça hazırlığının zorluğunu bir kenara bırakırsak salçanın temel anlamda bir katkı maddesi içermemesi Türk halkının evde salça hazırlama sürecini üstlenmesine neden olur. Siz de evde salça hazırlamak istiyor ve bu lezzetin ne tür faydalar sağlayacağını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bilgi dolu bu yazıyı okumalısınız!

 

Ev Yapımı Salça ile İlgili Püf Noktalar

 

Evde salça hazırlayarak kış hazırlıklarınızı tamamlamak adına gerçekleştirdiğiniz en önemli uygulamalardan biri olan domates salçası hazırlama esnasında dikkat etmeniz gereken püf noktalar şunlardır;

 

  • Salça hazırladıktan sonra kavanozlara doldurma aşamasında kavanozlara zeytinyağı eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Bu durum salçanın küflenmesine engel olurken daha uzun süreli kullanım sunar,
  • Salçanın kurutulması esnasında dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle salçanın arada karıştırılarak kurutma işlemlerini gerçekleştirin,
  • Salça hazırlarken bireylerin en büyük hatalarından bir tanesi de tahta kaşık kullanılmamasıdır. Bu nedenle tahta kaşık kullanarak karıştırma işlemi gerçekleştirmeye özen gösterin,
  • Salçanın daha uzun süre bozulmamasına yardımcı olmak adına kekik kullanmalısınız. Bu aynı zamanda domates salçasının lezzetini de arttıracaktır,
  • Ev yapımı salça ile ilgili en önemli detaylardan bir tanesi de mevsiminde yetişmiş domateslerin kullanılmasıdır.

 

Ev yapımı salça hazırlayarak katkı maddesi barındırmayan lezzeti tüketmek vücudunuz için oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. Siz de evde salça hazırlayarak lezzet dolu bir yolculuğa çıkmak adına domates salçanız ile ilgili detaylara önem vermelisiniz.

 

Domates Salçası Tüketmenin Faydaları

 

Domates salçası Türk mutfağının en çok tercih edilen lezzetlerinden bir tanesi olsa da bu lezzetin doğal bir şekilde tüketilmesinin bilinmeyen pek çok detayı vardır. Yemeklere tat ve renk vermesi adına tercih edilen salçanın faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kansere Karşı Etkilidir

 

Domates, içerisinde barındırdığı likopen etkisi ile pek çok hastalığa karşı güçlü bir koruyucu olmayı başarır. Likopenin kanserin yanı sıra prostat, akciğer ve mide kanseri gibi hastalıklara karşı etkili olması domates salçası tüketmenin en önemli yönlerinden bir tanesidir. Siz de genç yaşlı bütün sevdiklerinizin ev yapımı salça tüketmeyi önerin ve hastalıklara karşı korunun.

 

Kalp Sağlığına İyi Gelir

 

Kardiyovasküler sistem insan sağlığının en önemli unsurlarından bir tanesidir. Bu sistemde görülen problemler insan yaşamını ciddi derecede etkiler. Söz konusu etkileri azaltmak ve daha sağlıklı günler geçirmek için domates salçalarını tüketerek kalp sağlığınızı düzenlersiniz.

 

Tansiyonu Düzenler

 

Kan basıncınızın daha düzenli bir seviyeye gelmesi adına tüketebileceğiniz temel besin maddelerinden bir tanesi de salçadır. Özellikle evde hazırlanan salçalar kan basıncınızı düzenleyerek tansiyon hastalığına karşı etkin koruma sağlar.

 

Diyabet

 

Vücudunuzdaki glikoz seviyesini düzenleyen salça diyabet risklerini ortadan kaldırarak daha sağlıklı günler geçirmenize imkân tanır.

 

Etiketler: domates salçası, ev yapımı salça
Eylül 28, 2020
Listeye dön