Ege Usulü Ev Tarhanası Özellikleri ve Yapılışı

Ege Usulü Ev Tarhanası Özellikleri ve Yapılışı

Kış mevsimi yaklaşırken evlerde salça, kuru sebze, konserve domates gibi kış hazırlıkları da başlamış olur. Kış için mevsiminde toplanan sebze ve meyveler kurutularak ya da salça yapılarak kış için saklanır. Yapılan hazırlıklardan bir tanesi de tarhanadır. Her yörede farklı aromalar ve farklı yöntemler kullanılarak hazırlanan tarhana kışın çorbalara lezzet katar. Tarhana çok farklı şekillerde hazırlanabilir. Ege usulü tarhana da tarhana çeşitlerinden bir tanesidir. 

Ege usulü tarhana, tarhana çorbaları için hazırlanan lezzetli bir toz tarhana türüdür. İçerisinde kapya biber ağırlıklı sebzeler, yeşillikler ve süzme yoğurt gibi lezzetlendirici ürünler bulunur. Yazın yapılan bu tarhana toz haline getirilir ve kışın çorbalarda kullanılır. Özellikle Ege Bölgesi’nde bu tarhana oldukça popülerdir. İşte sizler için Ege usulü tarhananın yapılış aşamaları:


Ege Usulü Tarhana Nasıl Yapılır? 

 

Ege usulü tarhananın oldukça zengin bir iç harcı vardır. Özellikle de süzme yoğurt ve kapya biber bu tarhanada ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık üç kilogramlık bir tarhana yapmak için gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 


•    6 adet kırmızı kapya biber
•    4 adet kuru soğan
•    6 adet domates
•    250 gram süzme yoğurt
•    250 gram haşlanmış nohut isteğe bağlı
•    1 demet maydanoz
•    1 demet nane
•    Un 
•    Tuz


Öncelikle biberleri, soğanı, ve domatesleri bir tencereye alın ve biraz su ile haşlayın. Haşlanma bittikten sonra haşlama suyunu süzüp bir kenara alın. Kalan iç harcı püre haline getirin ve süzdüğünüz sudan ilave ederek kıvamını püre haline getirin. Bu püreyi yoğurma kabı içerisine alarak içerisine süzme yoğurdu, ince ince kıyılmış yeşillikleri ekleyin, nohut koyacaksanız haşlanmış ve rondodan geçirilmiş nohutu da ekleyin. . Daha sonrasında damak tadınıza göre tuzunu ayarlayın ve karışıma yavaş yavaş un ekleyerek yapışkan bir kıvam elde edin. Daha sonra üzerini kapatarak mayalanmasını ve ekşi tadını almasını bekleyin. Bu süreç 2-3 gün sürebilir burada siz damak tadınıza göre mayalanma süresini sonlandırabilirsiniz. İstediğiniz ekşiliğe ulaştığında karışımı sermeye başlayabilirsiniz.

Temiz bir örtü üzerine tarhanaları ince katmanlar halinde serin ve kurumaya bırakın. Tarhana katmanlarının üstü kurudukça çevirebilirsiniz tavlanınca parçalar haline getirip çevirin. Tarhananız iyice kuruduktan sonra ezip toz haline getirebilirsiniz. Toz haline getirdiğiniz tarhananızı kış boyu çorbalarınızda kullanabilirsiniz.


Yukarıda da uzun uzun anlattığımız gibi Ege usulü tarhana yapmak oldukça fazla aşaması olan zahmetli bir işlem. Çoğu kişinin bu işlemleri evde yapmak için vakti olmayabilir. Bunun için internette hazırlanmış olarak satılan ev yapımı tarhanalar bulunmaktadır. Saniye Anne de sizi için el yapımı Ege Ev Tarhanası hazırladı. Tamamen doğal olan bu tarhanayı sitemizden sipariş ederek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birçok doğal ürünün satıldığı bu site üzerinden el yapımı ürünleri alarak kış hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. 

 

Etiketler: ege tarhana, ege ev tarhanası,
Eylül 12, 2021
Listeye dön