Enginar Çeşitleri Nelerdir? Bayrampaşa - Sakız - Hibrit - İspanyol

enginar çeşitleri

Çok sevilen enginarın tam zamanı. Görüntüsüyle sofralarımızı süsleyen enginar lezzetiyle de yemeklerimizi süslüyor. Pek çok çeşidi bulunan enginarla çeşit çeşit yemek de yapılabiliyor. Enginar ayrıca sağlığa faydalarıyla da biliniyor. İçerisinde çinko, magnezyum, folat, potasyum, demir ve A, C, K, B1, B6 vitaminlerini bulunduran enginarın faydaları saymakla bitmiyor. 


Enginarın Faydaları


•    Özellikle kalp sağlığına faydalı olduğu bilinen enginarın kötü kolesterolü düşürücü bir etkisi bulunuyor. Enginarın ayrıca kanı temizlediği de biliniyor.
•    Oldukça lifli bir besin olan enginar, sindirim sistemine de fayda sağlıyor. Kolay sindirilen, tok tutan ve oldukça düşük kalorili olan enginar diyet listelerinde de sıklıkla geçiriliyor. Bu özelliği ile kilo vermeye de yardımcı oluyor.
•    Aminoasit oranı bakımından oldukça zengin olan enginar, mide asidini dengeleyerek sindirime yardımcı olur. Gaz ve hazımsızlığı azaltır.
•    Enginarın antioksidan özelliği yalnızca kanı değil tüm vücudu temizleyici özellik gösterir. Özellikle karaciğeri temizleyici bir fonksiyonu vardır.
•    İçerisindeki demir ve daha birçok mineral le kan hücrelerinin güçlenmesini sağlar.


Enginarın bunların dışında da pek çok faydası bulunmaktadır. Birçok enginar çeşidi vardır ve hepsi de sağlığa oldukça faydalıdır. Enginar, yetiştiği yere, yetiştiği iklime ve hasat zamanına göre farklı isimler alır. İşte en sık karşılaştığımız enginar çeşitleri:


Bayrampaşa Enginarı


Bayrampaşa enginarı genellikle Marmara’ da ve Bursa’ da yetiştirilir. Bayrampaşa enginarı oldukça iri bir enginar çeşididir. Bayrampaşa enginarı İstanbul’ un çanak enginarı olarak da bilinir. Geniş bir çiçek tablası ve iri bir çanağı vardır. Bu enginarın yaprakları yenmez. Bu tür enginar hem sofralık hem konservelik olarak kullanılmaya uygundur. Bayrampaşa enginarı mayıs ve temmuz ayları arasında hasat edilir. İri çanağı ile dolmalık olarak da kullanılabilir. 


Sakız Enginarı


Sakız enginarı genellikle Ege Bölgesi’ nde yetişir. Urla ile özdeşleşmiştir ve genellikle Urla sakız enginarı adıyla bilinir. İçinin beyaz olmasından dolayı sakız enginarı ismini almıştır. Bu enginar cinsi daha küçük ebatlıdır. Bu enginar cinsinin yaprakları da yenebilir. Sakız enginarı konserveden daha çok taze tüketime daha uygundur. Bu enginar ise kasım ayı ile nisan ayı arasında hasat edilir. 


Bebek Enginar


Bebek enginar adı üzerinde oldukça küçük bir enginar çeşididir. Enginarın kalbi olarak da adlandırılan bu enginar çeşidi oldukça küçüktür ve yaprakları ile birlikte yemek için uygundur. Boyutu genellikle 5 ile 7 santimetre arasındadır. Enginarlar henüz tam olgunlaşmadan hasat edildiğinde bebek enginar hasadı yapılmış olur. Bu enginarın yaprakları yumuşak ve besleyicidir. Genelde yaprakları ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.


İspanyol Enginarı


Bu enginar türü yaz mevsiminde yetişir ve hasat edilir. İspanyol enginarının kendine has bir şekli vardır. Küçük boyutludur ve kenarları tırtıklıdır. Sarı, yeşil ve beyaz renklerde bulanabilir. Görece daha yumuşak ve kolay pişen bir enginar çeşididir. 6 santimetre ile 7 santimetre çapları arasına geldiğinde pişirilmeye hazırdır.


Hibrit Enginar


Hibrit enginar içerisinde birkaç enginar çeşidinin özelliklerini barındıran bir enginardır. Hızlı büyüyen bu enginar çeşidinde 3 ile 4 ay içerisinde ürün alınabilir. Çanağı geniştir ancak içi küçüktür. Kalın bir sapı vardır. Yemeklik olarak kullanılabilir. 


Enginar İle Yapılabilecek Yemekler


Enginar oldukça lezzetli bir üründür. Enginar ile pek çok yemek yapılabilir. Güzel tarifler ile yapılan enginar yemeklerini çocuklar bile çok sevecektir. İşte enginar ile yapabileceğiniz en lezzetli tarifler:


1.    Zeytinyağlı Enginar


Zeytinyağlı enginar çanak enginar ile yapılan bir tariftir. Enginar çanağının içerisine çeşitli garnitürlerin koyulması ile yapılır. Bol limonlu ve zeytinyağlı bir tariftir. Burada enginar çanağının derin ve geniş olması oldukça önemlidir fakat sakız enginarı ile daha bir lezzetlidir. Bu yemek için temizlenmiş ve hazırlanmış enginar çanaklarını Saniye Anne ayrıcalığı ile sitemizden satın alabilirsiniz.


2.    Enginar Salatası


Enginar salatası için enginarlar önce haşlanır sonrasında salata malzemeleri ve soslarla lezzetlendirilerek sunulur. Enginar salatası için kullanılan enginarların haşlanmaya uygun yumuşak enginarlar olması gereklidir. Bebek enginarlar da enginar salatasında bütün olarak kullanılarak salatalarınıza hem görsellik hem lezzet katabilir.


3.    Enginar Çorbası


Enginar çorbası da haşlanmaya uygun enginarla yapılması daha uygun olan bir enginar yemeğidir. Enginar çorbasında kullanılan enginarların yaprakları ile yenilebilir olması daha uygun olacaktır. Enginar çorbası vitamin değerleri yüksek oldukça sağlıklı ve lezzetli bir çorbadır. İftar sofralarınızda iyi ve sıcak bir başlangıç için enginar çorbasını tercih edebilirsiniz.


4.    Baklalı Enginar 


Baklalı enginar da tıpkı zeytinyağlı enginar dolması gibi enginar çanağı ile yapılan bir tariftir. Hazırlanmış ve ayıklanmış enginar çanakları içerisine bakla doldurulması ile yapılır. İçerisinde bolca limon ve portakal suyu kullanıldığı için C vitamini bakımından oldukça zengin bir tariftir.


5. Enginar Kalbi Salatası


Bebek enginar olarak bilinen enginarlar bu salata için kullanılmaya uygundur. Eğer bebek enginar bulamıyorsanız normal enginarın iç kısmını da bu salata için kullanabilirsiniz. Pratik hazırlanan oldukça sağlıklı bir salatadır.

 

Çanak Enginar

Yemeklik Enginar

Yapraklı Yeşil Enginar

Dolmalık Enginar

çanak-enginar

 

 

Etiketler: enginar çeşitleri, sakız enginar
Mayıs 02, 2021
Listeye dön