Ev Yapımı Biber Salçası nasıl Yapılır

ev-yapimi-biber-salcasi

Ev yapımı biber salçası ile en lezzetli yemekleri yapmak ve sevdiklerinize doğal lezzetler sunmak ister misiniz? 

 

Biber salçası Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden bir tanesi olurken bölge ve mutfak fark etmeksizin hemen herkes tarafından tercih edilen bir lezzet olmayı başarır. Hazırlanması aşamasından tüketilmesi aşamasına varana değin her yönü ile bir sanat eseri olarak düşünülebilecek olan biber salçalarının nasıl hazırlandığını, hazırlık aşamasında hangi detayların önemsendiğini daha yakından öğrenme şansı bulabileceksiniz. Ev yapımı biber salçası ile alakalı adeta bir rehber niteliği taşıyacak olan bu yazımız ile kaliteyi yakalamanızı arzu ediyoruz. O halde gelin bu enfes lezzet nasıl ortaya çıkıyor daha yakından bir göz atalım!

 

Ev Yapımı Biber Salçası Nasıl Yapılır?

 

Ev yapımı olarak adlandırılmasında endüstriyel üretim cihazlarının kullanılmaması ve herhangi bir katkı maddesi içermemesi rol oynarken bu salçanın tadı hazır salçalara göre çok farklı oluyor. Siz de ev yapımı salça olmazsa yiyemem diyenlerden biriyseniz sizin için birbirinden özel tariflerimiz var. O halde gelin biber salçası hazırlama sürecinde sizleri neler bekliyormuş daha yakından bir göz atalım!


Biber salçası hazırlanması için öncelikle gerekli malzemelerin hazırlanması lazım. Bu anlamda aşağıdaki ürünleri tedarik ettikten sonra lezzet dolu bir maceraya adım atabilirsiniz.

 

•    10 kg kırmızı salçalık biber,
•    2-3 kg armut domates,
•    10 yemek kaşığı kaya tuzu,

 

Yukarıdaki ürünleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi lezzeti ile dillere destan ev usulü biber salçası hazırlık aşamasına!

 

Ev Yapımı Biber Salçası Hazırlama

 

•    Kırmızı biberleri iyice ayıkladıktan sonra sap ve çekirdeklerini çıkarmalısınız,
•    Tamamen biber kısmını elde ettikten sonra kıyma makinesinden 2 kez geçirdiğiniz biberleri domateslerle birlikte doğramalısınız,
•    Makinadan geçirdiğiniz domates ve biberleri tepsilere yaydıktan sonra güneşe bırakarak kurumalarını bekleyebilirsiniz,
•    Balkonda güneşlenmeye bıraktığınız salçaları sık sık karıştırarak tuz kontrolünü gerçekleştirmelisiniz,
•    Güneş ve kuruma durumuna göre salçaların günde en az 3-4 defa karıştırılmasını sağlamalısınız.

 

İyice kuruduktan ve kullanıma hazır hale geldikten sonra kavanozlara doldurabileceğiniz salçayı afiyetle tüketebileceğinizi söyleyebiliriz. Peki, evde salça yapımı ile elde ettiğiniz biber salçasının sizlere ne tür avantajlar sunacağını hiç merak ettiniz mi?

 

Ev Yapımı Biber Salçası Faydaları

 

Evde yapılan biber salçalarının vücudunuza ve hayatınızı olumlu etkiler sunacağı açıktır. Bu nedenle aşağıdaki avantajları sadece kırmızı biberden yapılmış salçaları tüketerek elde edebileceğinizi unutmamalısınız.

 

•    Acı kırmızı biber yapılan pek çok araştırmalara göre kanser hücrelerine karşı vücudunuzu koruyor,
•    C vitamini bakımından zengin olması, beta-karoten içeriği ve antioksidan özellikleri sayesinde kalp rahatsızlıklarını ciddi manada önler,
•    Dolaşımın hızlandırılmasına yardımcı olur ve bu yönü ile felç gibi sorunları önler,
•    Prostat ve rahim gibi kansere oldukça yatkın bölgelerin daha güçlü olmasına yardımcı olur,
•    Zengin lif içeriği sayesinde boşaltım sisteminde ciddi avantajlar ortaya çıkar,
•    Kolesterolü düşüren ve mide asidine karşı olumlu etkiler ortaya çıkaran biber salçasının faydalarını saymakla bitiremeyiz.

 

Siz de ev yapımı biber salçası sayesinde sağlıklı yarınlara merhaba demek için sizlere sunduğumuz bu tarifi dikkate alarak uygulayabilirsiniz. Üstelik lezzet konusunda da en ufak bir endişe yaşamadan kaliteyi ön plana çıkarabilirsiniz.

 

Etiketler: biber salçası, katkısız salça
Ekim 14, 2020
Listeye dön