Ev Yapımı Domates Salçası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ev yapımı domates salçası

Salça, domates ve biberden elde edilen ve dünya çapında oldukça yaygın kullanılan yemeklere tat veren konsantre bir gıdadır. Salça tüm dünyada kullanılsa da ülkemiz için gelenek haline gelmiş her evde kullanılan bir üründür. Yemeklere tat katması, renk vermesi, aroma vermesi için yemeklerin içine katılırken yalnız başına atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Ev yapımı domates salçası da kış hazırlığı için yazın hazırlanan kışın da bol bol kullanılan bir üründür.

 

 

Yaz mevsiminin sonlarına doğru kış için salça hazırlığına başlanır. Neredeyse her evde yapılan ev yapımı domates salçası yemeklerin olmazsa olmazıdır. Her yörede yapılan salçanın fabrikasyon yapımı halleri de marketlerde yapılsa da ev yapımı domates salçasının tadı bir başkadır. İşte sizler için domates salçasının yapım aşamaları: 


Domates Salçası Nasıl Yapılır? 

 

Domates salçası yapmak için ilk önce yapacağınız salçanın miktarına uygun şekilde domates almanız gerekir. Domatesten elde edilecek salça miktarı domatesin su oranına ve iriliğine göre değişse de 1 kilo domates salçası için yaklaşık 10 kilo domates gerekir. Bütün bu domatesleri yıkadıktan sonra salça yapmaya başlayabilirsiniz. Salça yaparken bazı kişiler domateslerin kabuğunu soymayı tercih etse de siz vakit kaybetmek istemiyorsanız kabuklarıyla beraber de salça yapabilirsiniz.


Yıkanan ve hazırlanan bu domatesleri 4 ya da 5 parçaya bölerek büyük bir tencereye alın. Daha sonra bu domatesleri bir miktar su ekleyerek suları çıkana kadar kaynatın. Bu noktada eklediğiniz bir miktar su domateslerin dibinin tutmamasını sağlayacaktır. Suları iyice çıkan ve kaynayan bu domatesleri daha sonra süzgeç yardımı ile süzün. Süzülen bu suyu da yemekleriniz için kullanabilirsiniz. Kalan domatesleri mutfak robotu yardımı ile çekin ve püre haline getirin. Bu püreyi sonra 5-10 dakika kadar daha kaynatmak için ocağa koyun. Tuzunu da ekleyerek biraz daha kaynaması için bekleyin. Kaya tuzu kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu noktada domateslerin sıçraması mümkündür. Çok sıcak olan bu domatesler sizi yakabilir. Dikkatli olmanız gerekir.


İyice kaynayan bu domates püresini metal tepsilere dökerek güneş alan bir yere sularını çekmeleri için koyun. Güneşten direkt olarak etkilenmemeleri için üzerlerine tülbent benzeri koruyucu ince bir örtü de serebilirsiniz. Salçanızın suyunu tamamen çekmesi ve hazır olması 3-4 günü alacaktır. Bu günler içerisinde salçanızı sık sık karıştırmalı, alt üst etmelisiniz. Eğer güneşte bekletmek istemiyorsanız kısık ateşte kıvam alana kadar pişirerek de salçanızı yapabilirsiniz.


Domates Salçası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

•    Salçanızı yaparken doğrudan güneş ışığına maruz bırakmanız salçanızın kararmasına sebep olacaktır. Bu nedenle güneşin direkt olarak vurmadığı sabah erken saatleri ya da akşamüzeri saatlerini tercih edebilirsiniz. Ya da salçanızın üzerine tülbent gibi güneş ışığını geçiren ince bir örtü sererek koruma sağlayabilirsiniz.
•    Salçanızı karıştırırken ve pişirirken metal kaşık kullanmayın. Metal kaşık salçanızın tadını bozacaktır. Tahta kaşık kullanmak salçanızın tadını korumanıza yardımcı olacaktır. 


•    Salçanın daha uzun süre dayanmasını sağlayan en önemli faktör tuzdur. Bu noktada normal tuz yerine kaya tuzu kullanmanız daha doğru olacaktır. İyotlu tuzlar salçanızın sulanmasına sebep olabilir.


•    Salçanızı güneşte bekletirken sık sık karıştırmanız gereklidir.


•    En önemli noktalardan biri de salçanızı nasıl saklamanız gerektiğidir. Bu noktada cam kavanoz kullanmak en doğru tercih olacaktır. Kavanozun üzerine zeytinyağı dökerek elde yaptığınız salçanızın hava ile temasını kesebilirsiniz.


Salça yapmak uzun süren zahmetli bir iştir. Eğer sizin bu iş için vaktiniz yoksa ya da püf noktalara hakim değilseniz sizin için hazırladığımız ev yapımı domates salçalarını satın alabilirsiniz. Bu salçaları doğal ürünler sattığımız sitemizden satın alıp güvenle kullanabilirsiniz.
 

ev yapımı domates salçası

Etiketler: domates salçası, ev yapımı salça, doğal salça
Ağustos 27, 2021
Listeye dön