Ev Yapımı Hakiki Biber Salçası

ev yapımı biber salçası

Özellikle ev yemeklerinin vaz geçilmezi olan biber salçası hazır alınabileceği gibi evde de yapılarak kullanılabilir. Biber salçası yemeklere lezzet katmakla kalmaz, koku ve renk de katarak yemeği daha iyi hale getirir. Türk yemeklerinin lezzetli olmasının sebeplerinden biri de biber salçasıdır. Özellikle de ev yapımı biber salçası tadı ve kokusuyla yemeklere bambaşka bir aroma katar. 

Biber salçasını evde yapmayı herkes tercih etmez. Ancak biber salçasını ev yapımı biber salçası hazır salçaya göre daha lezzetlidir. Biber salçasını evde yapmak çok zahmetli bir iş olmasa da zaman ve emek ister. Yöntemini bildikten sonra evde kolaylıkla biber salçası yapılabilir. 


Biber salçası genellikle yaz aylarının sonuna doğru yapılır. Bunun nedeni güneşte çekmelerini sağlamak ve kışın kullanıma hazır olmaları için hazırlıklı olmaktır. Domates salçası da tıpkı biber salçası gibi yaz aylarında yapılır. İki tür salçanın da lezzeti birbirinden farklıdır. İkisi de yemeklere farklı farklı lezzet katar. Yazın yapılan bu salçalar sene boyunca bol bol kullanılır.


Biber Salçası Nasıl Yapılır?

 

Biber salçası yapımında kırmızı biber kullanılır. Eğer bulabiliyorsanız kırmızı köy biberi çok güzel olacaktır. Ancak bulamıyorsanız kapya biber ve sivri acı biberi karıştırarak ideal acılıkta bir biber salçası elde edebilirsiniz. Burada çok fazla acı olmaması için acı biberi çok fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. 5 kilo kapya bibere 500 gram sivri biber kullanabilirsiniz. 


Yapmanız gereken ilk iş kapya biberlerin ve sivri biberlerin sap kısımlarını keserek iç çekirdeklerini çıkarmaktır. İyice temizlenen biberlerin yalnızca etli kısımlarının kullanılması gerekir. Kalan bu etli kısımları iri iri parçalara ayırarak bir tencereye alın. Az miktarda su ekleyip aralara bir de kaya tuzu serpiştirdikten sonra kaynatmaya başlayın. Biberleriniz iyice kaynadıktan sonra suyu süzün. Süzdüğünüz bu suyu dilerseniz yemeklerinizde kullanmak için ayırabilirsiniz.
Suyunu süzdüğünüz pişmiş biberleri tel süzgeçten geçirerek ya da mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Bu püreyi salça haline getirmek için iki farklı yol izleyebilirsiniz. İzleyebileceğiniz ilk yöntem güneşin altında bekleterek kıvam almasını sağlamaktır. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız pürenizi tepsilere yayarak güneşin altına serin. Eğer salçanızın güneşte yanmamasını istiyorsanız tülbent gibi güneşi geçiren ince bir örtü yardımı ile salçanızı koruyabilirsiniz. Bu yöntemde en önemli nokta salça kıvam alana kadar sık sık karıştırmaktır. Salçanın kıvam alması yaklaşık 3-4 gün sürecektir. Bu süre içinde salçanızı sürekli karıştırıp alt üst etmelisiniz. Suları çekilen ve kıvam alan salçalarınızı saklamak için cam kavanozlara koyabilirsiniz. Salçaların daha uzun süre bozulmadan dayanması için üzerlerine bir miktar zeytinyağı koyabilirsiniz.


Salça yapmak için izleyeceğiniz bir diğer yöntem ise kaynatmaktır. Bu yöntemde biber püresi kısık ateşte sürekli karıştırılarak kıvam alana kadar kaynatılır. Burada dikkat edilmesi gereken sürekli karıştırmaktır. Suyunu çeken ve kıvam alan biberler sıcakken cam kavanozlara koyulur ve ters bir şekilde bir gece bekletilir. Daha sonra kavanozlar açılarak bir miktar zeytinyağı eklenerek uzun süre saklanır.


Ev yapımı biber salçası yapmak için izlenmesi gereken adımlar bu şekilde sıralanabilir. Saniye Anne de sizler için biber salçası hazırlamaktadır. Doğal biberlerle üretilmiş bu ev yapımı biber salçaları sizler için sitemizde satılmaktadır. Siz de bu biber salçalarından satın alarak kış için hazırlık yapabilirsiniz. 


 

Etiketler: biber salçası
Ekim 08, 2021
Listeye dön