Ev Yapımı Turşu Lezzeti

ev-yapimi-tursu

Ev yapımı turşu lezzetini yaşamak ve birbirinden özel turşuların damağınızda unutulmaz anlar ortaya çıkarmasına yardımcı olmaya ne dersiniz? Turşu sizin için yemeklerin yanında vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesi ise bu lezzeti hemen yaşamak adına harekete geçebileceğinizi söyleyebiliriz. 

 

Turşu; farklı hazırlama teknikleri ve çeşitli lezzetlerin bir araya getirilmesi ile hemen herkesin iştahını kabartan seçeneklerden bir tanesi olmayı başarır. Bu yönü ile genç yaşlı hemen herkesin turşu tadını yaşamak istemesi bizler adına turşu hazırlama rehberi hazırlama ihtiyacını doğurmuştur. Sizler için hazırladığımız turşu rehberini detaylı bir şekilde inceleyerek daha başarılı bir turşu hazırlama süreci yaşayabilirsiniz.

 

Ev Yapımı Turşu Nasıl Hazırlanır?

 

Ev yapımı turşu hazırlamak istiyor ama nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız sizlere çeşitli seçenekler ile başarılı bir süreç yaşama olanağı sunuyoruz. Gelin hep birlikte evde hazırlayabileceğiniz ve lezzeti ile damak çatlatan seçenekler sunan ev yapımı turşuların nasıl hazırlandığına bir göz atalım!

 

Turşu için Gerekli Malzemeler

 

•    Salatalık veya turşu yapmak istediğiniz diğer ürünler

•    Sirke

•    Su

•    Kaya Tuzu

 

Arzunuza göre ürünleri hazırladıktan sonra sıra ev yapımı turşu hazırlığına gelir. Bu noktada dikkatli olmanız hem daha başarılı bir turşu elde etmenize hem de turşunuzun çok daha lezzetli olmasına olanak sağlayacaktır.

 

1.    Turşu hazırlama serüveninin ilk aşamasında turşunun üzerine dökeceğiniz karışımı hazırlamanız gerekir. Bunun için 1 litre su, 1 çay bardağı sirke ve 2,5 çorba kaşığı kaya tuzu oranını yakalamalısınız,

 

2.    Turşu suyunu hazırladıktan hemen sonra turşusunu yapacağınız sebzeleri kabın içerisine oldukça düzenli bir şekilde dizmelisiniz,

 

3.    Sebzeleri boşluk bırakmadan ve düzenli bir şekilde dizmeniz turşu lezzetini arttıran faktörlerden bir tanesi olacaktır,

 

4.    Evde yapılan turşunun lezzetini arttırmak adına nohut, sarımsak veya dereotu gibi alternatiflerden bir tanesini kabın içine atabilirsiniz,

 

5.    Kabın dibine nohut koymanız mayalanma sürecini etkileyeceğinden turşunuzun olgunlaşma hızı artacaktır,

 

6.    Bütün ürünleri ekledikten sonra kapağı iyice kapatın ve serin bir yerde 7-10 gün beklemeye alın.

 

Turşunuzu yeteri kadar beklettikten sonra hazır haldeki turşuyu afiyetle tüketebileceğinizi unutmamalısınız!

 

Ev Yapımı Turşunun Sağlığa Faydaları

 

Ev yapımı turşuların sağlığınız açısından pek çok yarar sağlayacağını bilmelisiniz. Bu anlamda ev yapımı hazırladığınız bu lezzetin doğallığı ile sizlere katkı sağlaması gerçekten de büyük bir ayrıcalık olacaktır.

 

•    Bağışıklık sisteminin dengelenmesi sayesinde hastalıklara karşı daha güçlü bir metabolizmanız olur,

•    Kan şekerinin dengede tutulması sayesinde diyabet hastalığına karşı koruyucu etkiler doğurur,

•    Kaslarınıza giren kramplar nedeni ile yaşadığınız acıyı ortadan kaldırarak kaslarınızı rahatlatır,

•    Kilonuzun doğru bir şekilde kontrol edilmesine olanak sağlarken daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur,

•    Kansere karşı koruyucu etkiler doğurarak daha sağlıklı olmanızı sağlar,

•    Kalp ve damar hastalıklarının şekillenmesine engel olurken burada yaşanan problemleri ortadan kaldırır,

 

Tüm bu faydaları ile vücudunuzda olumlu etkiler ortaya çıkaran turşuları tüketirken ağzınızda oluşan harika tadı hissetmeye hazır mısınız? Özellikle ev yapımı olması nedeni ile hemen herkesin öncelikli tercihleri arasında yer alan bu lezzeti hemen denemek için ürünlerinizi hazır etmeye başlayın! Böylece lezzeti yakalamak çok daha kısa sürecek!

 

Etiketler: ev yapımı turşu, turşu tarifi
Ekim 18, 2020
Listeye dön