Evde Erişte Nasıl Yapılır?

evde-eriste-nasil-yapilir

Erişte çok lezzetli ve herkesin sevdiği bir besindir ama biraz zahmetli olduğu için özellikle çalışanlar kolay yapamaz.

Şimdi Saniye Annemizin Ev Yapımı Erişte tarifini sizler için paylaşalım. Öncelikle eriştenin hamuru için kaliteli un ve yumurtalar içinde taze yumurta kullanırsak harika olur. Su yada sütle yapabildiğiniz gibi yarı yarıyada kullanabilirsiniz.

 

Erişte Tarifi Malzemeleri

 

  • 5 kg un
  • 30 adet yumurta
  • Su ya da süt

 

Biz 5 kiloluk undan yapıyoruz ve 5 kilo kadar erişte çıkacak. Siz unu daha az ve fazla yapmak isterseniz malzemelerini de ona göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Öncelikle unu tezgaha alalım ve ortasını açalım. Yumurtaları ortasına kıralım birazda sütten alalım ve yavaş yavaş yedirerek karıştıralım. Yedirdikçe yavaş yavaş süt veya su ekleyelim. Mantı hamuruna yakın sert bir hamur elde edeceğiz. Yaptığımız hamuru bezelere bölelim ve dinlendirelim.

 

Şimdi dinlendirdiğimiz bezeyi oklava ile açalım. Çok ince olmayacak bir milim kalınlıkta bir hamur açsak yeterli olur. Makarnayı çok ince açarsanız çabuk kırılır ve pişerken hamur olur. Açılan yufkayı ortalama 3 cm uzunluğunda şeritler halinde keselim. Biraz kuruduktan sonra şeritleri aralarını unlayıp 3-4 tanesini üst üste koyalım ve 2 mm genişliğinde kesmeye başlayalım.

 

Kesilenleri üst üste koymayalım yapışır. Serelim ki olduğu gibi yapışmadan kurusun doğal ortamda. Yazın bu kuruma süreci çok kısa olabilmekte.

Erişteleri yapmak kadar saklamakta çok önemlidir. Yapılan emeklerin yemeden bozulup ziyan olmasını istemeyiz değil mi? Ev makarnalarının bozulmaması için tamamen kuruduğuna emin olmak gerekir. Kuruyan makarnaları en sağlıklı olarak cam kavanozlara koyalım ve kapağını sıkıca kapatalım ki hava ile teması kesilsin. Özellikle açıkta ve neme maruz kalan erişteler bozulur ve küflenir.

Afiyet olsun.

 

Ev Eriştesi Yapma Videosu

 

Etiketler: ev eriştesi, erişte
Eylül 09, 2020
Listeye dön