Evde Salça Nasıl Yapılır? Salça Yapma Teknikleri

domates-salcasi-yapilisi

Selamlar canlar evde salça yapımı nasıl olur, salça nasıl saklanmalı, salça yaparken nelere dikkat etmeli ve salçanın püf noktaları nelerdir? Domates salçası ve biber salçası yapımı saklaması farklı mı ve kaç çeşit salça yapımı vardır? Bu sorularınızın cevabının hepsi bu yazıda olacak ama önce domates salçasından başlayalım, haliyle mutfaklarımızda en çok kullanılan salça olarak.

 

O zaman domatesin hikayesini kısaca verelim. Domates tarihi çok eski olmayan türkiyeye gelişi ancak birinci dünya savaşı sonunda olan yeni tanıştığımız bir sebze olarak göze batıyor. Şimdilerde domatessiz hemen hemen hiç bir şey yapmadığımızı düşünürsek bir asır öncesinde salçasız ve domatessiz zamanları hayal bile edemiyoruz.

 

Ülkemizde güneşte kurutma ve ocakta olmak üzere iki çeşit salça yapılmaktadır. Ama tabi ki en makbulü güneşte olanıdır. Çünkü güneşte kurutulan bir salça güneşin tüm minerallerini alır ve rengi de daha kırmızı olur. Ama yeterince güneş alamayan yerlerde, tabi ki ocakta salça yapımı sağlanmaktadır.

 

İyi bir domates salçası yapmak için öncelikle yaz zamanlarının lezzetli domatesleri seçilmeli. etli tarla domatesleri yada armut domates diye nitelediğimiz ovalımsı domatesler seçilmeli. Önce yıkanan domatesler 4 parçaya bölünür. İyi bir salça yapmanın en önemli maddesi Kaya tuzu kullanmaktır. İyotlu tuz salçanın sulanmasına yol açar.

 

Bazen domatesleri 2 dakika kaynatıp daha sonra soyanlar ve kabuksuz halde robottan geçirenler oluyor. Eğer kaynatırsanız domateslerin içine metal kaşık sokmayın ve tahta kaşık kullanın. Metal aşık salçanın ilerde bozulmasına yol açabilir. Kaynatmadan yaparsanız da kabukları ile beraber robottan geçirdikten sonra elekten geçirmek lazım ki kabukları kalsın ve tertemiz çıksın domatesler. Eğer salçada domateslerin çekirdeklerini de görmek istemezseniz ince delikli bir elek kullanabilirsiniz. Zaten doğru olanı da budur.

 

Bu işlemlerden sonra bir bezin içine koyup asmak ve suyunu iyice süzmesini beklemek gerekiyor ki güneşe sulu koyarsanız hem geç olur hemde koku yapabilir. Suyunu süzme işlemi bittiğinde tuzlama yapılır bir miktar ve karıştırılır. Daha sonra tepsiye konulur ve güneşin altına kurutmaya çıkar. Eğer güneş yoksa ocakta yapacaksanız salçanızı yine tuzunu atıp yaklaşık yarım saat iyice suyunu çekip salça kıvamına varıncaya kadar karıştırarak kavurmak gereklidir.

 

Bazı bölgelerde de çürütme işlemi ile salça yapılmaktadır ki köylerimizde çok miktarlı salça yapan aileler bu sistemi çok tercih etseler de gerek bir koku bırakabilmesi ve gerekse renginin koyu renkli olması bizim tercihimiz değildir. Bu sistemde domatesler bidonlarda iken üzerine tuzu dökülür ve iyice yumuşayana kadar 3-5 belkide bir hafta bekletilir. Daha sonra güneşe konulur tepsilerde.

 

Her sistemde güneşe konulan salçalar 2-3 saatte bir karıştırılmalı be güneşten yüzeyi sertleşmiş kısımları karıştırılarak her tarafı eşit şekilde kuruması sağlanmalı. Güneşe göre 1-2 gün içinde salça hazır olacaktır zaten. Ama öğle çok kuvvetli güneş olursa bu kuvvetli 2-3 saatte salçanızı gölgeye alabilirsiniz ki güneş lekeleri yapmasın.

 

Biber salçasında ise sistem aynıdır fakat yapılma şekli birdir. Yani biberler her yapılış şeklinde kaynatılması gerekir. Ama öncesinde güzelce temizlenmeli ve kolay kaynaması için 2-3 parçaya ayrılmalı. Kaynatılan biberler robbottan geçirilerek fazla suyu süzülür. Tuzu atılır ve tepsiye dökülerek güneşe kurumaya gider. Burada dilerseniz yine ocakta salça yapımı yapabilirsiniz.

 

Tuz kesinlikle kaya tuzu kullanılmalı ve miktarı kendinize göre ayarlamalısınız. Unutulmamalıdır ki tuzu ne kadar çok olursa salçanın dayanma zamanı o kadar uzar. Ama maksimum yemekler için tuz atmadan sadece salça ile idare edecek kadar tuz koyun çokta abartılı değil. Kahvaltılarınız için salça yapmak isterseniz az tuzlu çok fazla yapmayın ve mutlaka buzdolabında saklayın.

 

Salçaların saklanma şeklide çok önemlidir. Ev yapımı olmayan salçalarda üzeri barlanmasın diye koruyucu kullanırlar. Ama bizler ev yapımı salça yaptığımız için doğal olarak koruma yapacağız. Bunun içinde salçalar güneşten alındıktan sonra tuzu az ise tuz miktarı ayarlanıp  içine birkaç damla zeytinyağı konulup ve karıştırılır. Cam kavanozlara konulur. Hava ile teması kesmek içinde kavanozun üzerine zeytinyağı dökülür. Serin bir yerde muhafaza edilir.

 

Etiketler: biber salçası, domates salçası
Eylül 09, 2020
Listeye dön