Geleneksel Mutfağımızdan Erişte Ve Saklama Yöntemleri

Geleneksel Mutfağımızdan Erişte Ve Saklama Yöntemleri

Erişte, buğday unu, su, tuz ve bazı yörelerde de yumurta eklenerek hazırlanan hamurun açılıp şeritler halinde kesilmesiyle elde edilir. Sadece un kullanılarak yapılabileceği gibi un ve irmik karışımı da tercih edilebilir.
Bazı yörelerde durum buğdayı unu kullanılır, bazı yörelerde ise eriştenin lif içeriğini artırmak için tam buğday unu kullanılır. Ayrıca besin değerini artırmak için su yerine süt ile de yoğurulabilir.

 

Erişte Vitamin Değerleri

 

Erişte içerdiği A vitamini sayesinde görme, büyüme, üreme, embriyo gelişimi ve kan yapımının düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Ek olarak iskelet ve kemik dokusunun gelişimine ve güçlenmesine yardımcı oluyor.
Erişte, B1 vitamininden de zengin. Bu vitamin vücuda alınan besin ögelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi ve karbonhidratlardan enerji yapımında önemli işleve sahiptir.
Eriştenin sodyum ve yağ değeri düşüktür, kolesterol içermez. Bir de yüksek posa içeriği sayesinde kolesterol düşürücü etki sağlar. Tüm bu özellikleriyle kalp dostudur.

 

Erişte Saklama Yöntemleri ve Süresi

 

Tahıl bazlı yiyeceklerin çoğu gibi, uzun süre saklanabilir. Doğru bir şekilde saklarsanız bozulma ihtimalleri olmamasına rağmen, zaman içinde kaliteleri ve lezzetleri kötüleşir. Yumurtalı erişte protein bakımından yüksek ve yağ bakımından düşük olduğu için nadiren bozulmaktadırlar, ancak lezzetlerini veya kalitesini kaybedebilirler.

 

Yumurtalı makarnaların ne kadar dayanacağı, neredeyse tamamen depolama yönteminize bağlıdır. Sıcak bir kilerde saklanırsa, çabucak kalitelerini kaybederler. Onları karanlık ve serin bir yerde saklayın, uzun süre dayanırlar. Yiyecek saklamaya gelince, düşmanları sıcak ve oksijendir. Bu iki bileşeni kaldırabilirseniz her şey daha uzun dayanır.


Yumurtalı erişte neme maruz kalırsa küflenebilir. Eğer nemli bir iklimde yaşıyorsanız, uzun süre saklayamazsınız.

Tavuk çorbasına ekleyin veya kremalı güveç içine karıştırın. Kurutulmuş yumurtalı erişte pişirildikten sonra buzdolabında bekletilmeli ve iki gün içinde kullanılmalıdır.

 

Etiketler: erişte saklama, geleneksel erişte, yumurtalı erişte, sebzeli erişte
Eylül 09, 2020
Listeye dön