Koruk Suyu Nedir ve Faydaları Nelerdir

koruk-suyu

Koruk suyu yemeklere lezzet katan oldukça farklı bir tadı olan lezzetlendirici bir sudur. Öncelikle koruk nedir diye soranlar olacaktır. Koruk üzümün henüz tatlanmamış ham haline denir. Koruk oldukça ekşi olmasıyla bilinir. Koruk suyu da koruğun sıkılıp suyunun çıkarılmasıyla elde edilen ekşi bir lezzet suyudur.


Koruk suyu başta ege ve güneydoğu olmak üzere birçok bölgede kullanılır. Koruk suyu yapmak için ilkbaharda üzümler yeni yeni oluşmaya başlamışken yani henüz korukken toplanır. Sıkılarak suları çıkarılan korukların posası da süzülür. Geriye duru yeşil bir su kalır. Koruk suyu salatalardan çorbalara birçok yemekte kullanılır. Bu suyun ekşiliği ne limon tuzu kadar keskin ne de sumak kadar kekremsidir. Koruk suyunun bu ekşi ve dengeli tadı kullanımını da kolaylaştırır.


Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?


Oldukça lezzetli bir ürün olan koruk suyunun lezzetinin yanında birçok faydası da bulunuyor. Hem faydalı hem lezzetli hem de doğal bir ürün olan koruk suyu birçok kişi tarafından da severek kullanılıyor. İşte lezzetinin yanında faydaları ile de konuşulan koruk suyunun faydaları:


•    Koruk suyunun iştah açıcı özelliği bulunuyor. Bu da özellikle iştahsız olan çocuklar için faydalı oluyor. Koruk suyunun içinde olduğu çorbalar, yemekler, salatalar çocukların iştahını açıyor.


•    Koruk suyu antioksidan kaynağı olarak biliniyor. Bu doğal ürün vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak sindirim yollarını ve kanı temizliyor.


•     Koruk suyu ödem atılmasına yardımcı oluyor. Bu da özellikle vücudu su tutmaya yatkın olan kadınlar için oldukça faydalı oluyor.


•    Üzümün kalp sağlığı için etkileri çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Aynı etki koruk için de geçerlidir. Koruk da kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadır.


•    Böbrek hasarlarının giderilmesinde faydalı olduğu bilinen koruk suyunun böbrek taşına da etkisi olduğu düşünülüyor. Özellikle de böbrek taşı atma sürecinde olan kişilerin koruk suyu tüketmesi öneriliyor.


•    Koruk suyunun göz sağlığını koruyucu etkileri bilinmektedir.


Koruk Suyu Nasıl Yapılır ve Nasıl Saklanır?


Koruk suyunun yapımı pek de zorlayıcı değildir. Tek yapmanız gereken biraz koruk bulmak ve suyunu çıkarmaktır. Öncelikle koruklarınızı aldıktan sonra sirkeli suda bekleterek temizlemelisiniz. Daha sonrasında katı meyve sıkacağında korukları sıkmanız gerekir. Korukları sıktıktan sonra cam kaplarda bekleterek tortusunun dibe çökmesini bekleyip üstte kalan duru ve lezzetli suyu kullanabilirsiniz. 
Eğer katı meyve sıkacağı yoksa mutfak robotu kullanarak da koruk suyu çıkarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tortuları sürekli süzüp kalan suyu almak ve tortuları tekrar tekrar mutfak robotundan geçirmektir. Burada daha temiz su elde etmek için süzme işlemini tülbent kullanarak da yapabilirsiniz. 


Tüm bu işlemler için vaktiniz ve enerjiniz yoksa koruk suyunu hazır da alabilirsiniz. Saniye Anne sitesinde sizler için taze ve el yapımı koruk suyu hazırlayıp satıyor. Evde yapamayanlar sitemizden koruk suyu alabilirsiniz. 


Koruk suyunu nasıl saklayacağınız konusunda ise cam kavanozlar ve şişeler en sağlıklı saklama yöntemlerinden olacaktır. Bu cam şişelerde koruk suyu 6 ay kadar buzdolabında saklanabilir. Eğer koruk suyu salata suyu olarak saklanacaksa içerisinde tuz ve zeytinyağı koyularak saklanmasında yarar vardır. Burada içine koyulan tuz koruk suyu için koruyucu görevi görecektir.

 

 

Etiketler: koruk suyu
Ağustos 06, 2021
Listeye dön