Kozalak Şurubu Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

sekersiz-kozalak-surubu

Kozalak şurubu, çam ağaçlarının sert meyvesi kozalakların kaynatılarak şurup haline getirilmesiyle yapılır. Genellikle süs eşyası olarak kullanılan kozalakların bu şekilde kaynatılarak şurup haline getirilmesi birçok insan tarafından tuhaf karşılansa da aslında bu tarif birçok ülkede yüz yıllardır yapılıyor. Kozalak reçeli olarak da bilinen kozalak şurubu birçok faydasıyla da öne çıkıyor.


Hem görüntüsü hem tadı ile oldukça farklı olan kozalak şurubunun birçok faydası bulunuyor. Evde de yapılabilen kozalak şurubu hazır bir şekilde de alınabiliyor. İşte sizler için kozalak şurubunun nasıl yapılacağı ve faydalarının neler olduğu: 


Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?


Kozalak şurubu ilkbahar ve yaz aylarında yapılıyor. Bunun nedeni ise kozalakların bu dönemde yeni yeni oluşmaya başlaması. Kozalak şurubu bu nispeten daha yumuşak yeşil kozalaklar kullanılarak yapılıyor. 


Kozalak şurubu için öncelikle alınan yeşil kozalaklar tek tek yıkanıyor. Bu şekilde üzerlerine yapışan kir ve tozlardan arındırılıyor. Yıkanan kozalaklar daha sonra derin bir kaba alınıyor ve üzerlerine su koyularak bir gün boyunca bu suda bekletiliyor. Bu işlem kozalakların yumuşaması için yapılıyor.
Bir günün sonunda sudan çıkarılan kozalaklar bir tencere içerisine alınıyor ve yine bol su ile kaynatılmaya başlıyor. Bu ilk kaynama suyu süzüldükten sonra kozalaklar tekrar sıcak bir su içerisine konuluyor ve yeniden kaynatılmaya başlanıyor. Bu kaynama sürecinde diğerlerinden farklı olarak kozalak tenceresinin ağzı yarım açık bir şekilde 1-2 saat boyunca kaynatılmaya bırakılıyor. 


Pişerken şurubun üzerinde biriken köpükler bir kepçe yardımı ile toplanır. İstenilen kıvama geldikten sonra limon suyu eklenir. Biraz daha karıştırıldıktan sonra ocaktan alınır.


Kıvamını alan kozalak şurubu oda sıcaklığı seviyelerine gelene kadar bekletilir. Oda sıcaklığına gelen kozalak suyu içerisindeki kozalak taneleri ayrılarak kalan su cam kavanozlara paylaştırılıp saklanır. Dileyenle kozalak tanelerini ayırmamayı da tercih edebilir.


Kozalak Şurubunun Faydaları Nelerdir?

 

Kozalak şurubunun birçok faydası bulunmaktadır. Ancak kozalak şurubunun bu faydalı etkilerinden yararlanmak ve yan etkilerine maruz kalmamak için günde bir tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir. Çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir. Ölçülü tüketilen kozalak şurubunun faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:


•    Kozalak şurubu bağışıklığı destekler ve grip, nezle gibi mevsimsel hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlar
•    Kozalak şurubu boğazı yumuşatır ve kronik öksürüğe iyi gelir
•    Antioksidan özelliği bulunan kozalak suyu vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur
•    Ağız içi yaralarına iyi gelir
•    Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının iyileşmesinde katkı sağlar
•    Ağızda ve boğaz içinde oluşan iltihaplanmaların tedavisinde kullanılır
•    Enerji verici bir özelliği vardır. Bu sayede zinde hissettirir


Kozalak şurubunun saymakla bitmeyen daha birçok faydası vardır. Ancak yiyecek alerjisi olan kişilerin kozalak şurubu kullanmadan önce dikkat etmeleri ve doktorlarına danışmaları önerilmektedir.


Kozalak şurubunu evde yapmak bazı kişiler için oldukça zahmetli olabilir. Bu nedenle el yapımı kozalak şurupları satılmaktadır. Saniye Anne’nin web sitesinde de tamamen şekersiz el yapımı doğal kozalak şurupları sizler için satışa sunulmuştur. Saniye Anne’nin kozalak şuruplarını güvenle alıp keyifle tüketebilirsiniz.

 

Etiketler: kozalak şurubu, çam kozalağı
Temmuz 22, 2021
Listeye dön