Limonlu Yaprak Sarma Tarifi

Limonlu Yaprak Sarma Tarifi

Harika Manisa yapraklarımızdan bugün Limonlu ve Zeytinyağlı Çok güzel bir yaprak sarma tarifi var menüde. Tabii ki taze yaprak her zaman bulunmadığı için salamura yapraktan yapıyoruz. Saniye anne salamura yaprağımızı ilk önce kavanozdan çıkardık daha sonra tuzunun gitmesi için bir saat ılık suda beklettik ve sonra 5 dakika ön kaynatma yapıyoruz. Ön kaynatma bütün salamura yapraklar için geçerli değildir. Yapılırsa mikropları kırılır, hem de aylarca tuzun içinde bulunan yaprak ilk zamanki yumuşaklığına döner.

 

Limonlu Yaprak Sarma Malzemeleri

 

  • Yarım kilo salamura yaprak
  • 1 Su bardağı Pirinç
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 Yemek kaşığı soğan
  • 2 Yemek kaşığı sıvıyağ (Zeytinyağı tercihen)
  • 1 Tatlı kaşığı salça
  • Tuz Karabiber


Pirincin içine karabiberini ilave edelim. Tuzunu, ince doğranmış soğanı ilave edelim ve ince doğranmış maydanoz da ilave edelim. Sonra salçayı ilave edelim saniye zeytinyağını ilave edelim ve güzelce karıştıralım. İyice birbirine yedirmemiz lazım malzemeleri. Salça domates salçası da olur karışık biber ile beraber de olabilir. Karışık olursa daha güzel oluyor. Güzelce yedirerek karıştıralım. İç harcımızı da hazırladıktan sonra haşlamış olduğumuz yapraklara saracağız.

 

Resimde görüldüğü kadar pirinç koyalım ve saralım. İçine koyduğumuz pirinç miktarı fazla olursa sarmamız kalın olur, az olursa sarmamız ince olur.  Yaprağın üzerine pirinci koyunca iki kenarını üzerine atalım ve daha sonra yuvarlak bir şekilde sarmaları sardıktan sonra, limonları ince yuvarlak dilimler halinde keselim.

 

Tencereye yaprakları koymadan önce asmaların saplarını koyalım ve sarmaları ister yatık ister dik şekilde koyabilirsiniz.

Biz yatık şekilde sıralamaya karar verdik ve üzerini geçmeyecek kadar su dolduralım. Limon halkalarını sarmaların üzerine koyalım. Kısık ateşte 30 - 40 dakika pişirelim ve nefis sarmalar hazırdır afiyet olsun.

 

Etiketler: yaprak sarma tarifi, limonlu yaprak sarma
Eylül 09, 2020
Listeye dön