Manisa Asma Bahçeleri Ve Sultaniye Asma Yaprağı Hasat Dönemi

manisa asma bahçeleri

Asma yaprağının Türk mutfağında oldukça büyük bir yeri vardır. Bağcılık kültürü geçmiş yıllardan beri bu topraklarda devamlılığını sürdürmektedir. Asma bahçeleri hem üzümleri hem de lezzetli asma yaprakları ile ürünlerini vermektedir. Asma bahçeleri Türkiye’nin birçok yerinde bulunmaktadır. Ancak özellikle de Ege Bölgesi, üzümleri ve asma yaprakları ile bağcılık kültürünün geliştiği bölgelerden bir tanesidir. Özellikle de ünlü Manisa asma bahçeleri her yıl üzüm ve asma yaprağı hasadı ile öne çıkıyor.


Manisa’ nın ünlü asma bahçelerinde en çok yetiştirilen üzüm çeşitlerinden birisi de Sultaniye üzümüdür. Sultaniye üzümleri lezzeti dışında bir de yapraklarıyla öne çıkmaktadır. Sultaniye asma yaprakları lezzeti ve ince damarlı yapısıyla ön plana çıkıyor. Oldukça kaliteli ve lezzetli olan bu asma yaprakları hem taze hem de salamura olarak tüketilebiliyor. 


Manisa asma bahçelerinde her yıl üzüm ve asma yaprağı hasadı yapılmaktadır. Hasadı yapılan Sultaniye üzümleri ve asma yaprakları tüm Türkiye’ de tüketilmektedir. Asma yaprağı hasadı her yıl nisan ayının son haftasından itibaren başlar. Nisan ve mayıs aylarında hasat edilen asma yaprakları bu aylarda taze bir şekilde tüketilir. Daha sonrasında ise bu yapraklar salamura yapılarak sene boyunca kullanılmak üzere saklanır. 
Sultaniye asma yaprağı tüysüz, damarsız ve lezzetli olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Nisan ve mayıs ayında hasat edilen Sultaniye asma yaprağı, hem taze hem de salamura hali ile yemeklere lezzet katmaktadır. Özellikle de Türk yemek kültüründe önemli bir yeri olan yaprak sarması asma yaprakları ile yapılmaktadır. Sultaniye asma yaprağı da yaprak sarmasında kullanılarak lezzet katmaktadır.


Asma Yaprağı Faydaları


•    Asma yaprağının birçok faydası bulunmaktadır. Tam bir vitamin deposu olan asma yaprağı içerisindeki A vitamini ile gözlere oldukça fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda A vitamini antioksidan etkisi ile de bağışıklık sistemini korur ve erken yaşlanmanın önüne geçilmesini sağlar. 


•    Asma yaprağı içerisinde bolca bulunan çinko bağırsak mukozasını koruma ve onarma etkisi gösterir. Asma yaprağını suda kaynatıp içmek hem bağırsakların çalışmasını sağlayacak hem de baş ağrısının dinmesine yardımcı olacaktır. 


•    Kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen varis problemi için de asma yaprağının olumlu etkileri bulunmaktadır. Asma yaprağını suda kaynatıp içmek varis probleminize olumlu etki yapacaktır.


•    Antimikrobiyal özelliği bulunan asma yaprağı ağız içi yaralarına da iyi gelmektedir. Ağız içerisinde çıkan yaralar ve diş eti problemleri için asma yaprağının suyu ile gargara yapmak işe yarayabilir.


•    Asma yaprağını su içerisinde kaynatıp suyunu içmek kilo problemlerine de olumlu etki gösterecektir.


Saniye Anne 2022 İlk Hasat Asma Yaprağı Sipariş Ver


İçerisinde bulunduğumuz hasat döneminde toplanan asma yaprakları Saniye Annenin ellerinden sizlerle buluşuyor. Saniye Anne web sitesinde hem taze hem de salamura asma yapraklarını sizlerle buluşturuyor. Nisan ayından haziran ayına kadar hasat edilen taze Sultaniye asma yapraklarını Saniye Annenin web sitesinde bulabilirsiniz. Bunun dışında özenle hazırlanmış salamura asma yapraklarını da Saniye Annenin web sitesinde bulmanız mümkündür. 

 

Etiketler: manisa asma bahçeleri, manisa asma yaprağı
Mayıs 08, 2022
Listeye dön