Manisa Yöresinin İlk Hasat Asma Yaprakları

Manisa Yöresinin İlk Hasat Asma Yaprakları

Hasat mevsimi yaklaşırken salamura hazırlıkları da başlıyor. Ülkemizde bir çok bölgede yetiştirilen asma yaprağı bir çok yemekte de kullanılarak kültürümüzün bir parçası haline gelmiştir. Yazın taze yaprak kullanılırken kış için de yapraklar salamura yapılarak saklanabilir. Özellikle Ege’ de yetiştirilen asma yaprağı, her yörede kullanılır ve yemeklere tat katar.


Asma yaprağı Manisa yöresinde Nisan sonu ve Mayıs ayının başlarında taze olarak toplanmaya başlar. Bu mevsimlerde taze olarak tüketilebilen asma yaprağının özellikle ilk hasadı oldukça önemlidir. Asma yaprağı ilk hasadında oldukça özel yapraklar toplanır. İlaçlamadan önce toplanan bu asma yaprakları açık renkli ve ince olurlar, damarları yok denecek kadardır. Oldukça değerli olan bu yaprakların tadı da son derece lezzetlidir.


Asma yaprağı alınırken rengine ve damarlarına dikkat edilmedir. Asma yaprağının rengi yetiştirildiği yöreye ve üzümün cinsine göre değişebilir. Hasat edildiği zaman da asma yaprağının rengini etkileyebilir. Açık renkli ve ince yapraklar hem taze tüketim hem de salamura için oldukça uygundur.


Asma yaprakları ilk hasadı ilaçlamadan önce yapılır. Bu sayede üzerlerinde ilaç kalıntısı da olmaz. İklime göre nisan sonunda ya da mayıs ayında bu hasat yapılabilir. Bu hasatta toplanan yapraklar çok kıymetlidir. Çünkü açık renkli, incecik ve ipek gibi yumuşak olurlar. Taze tüketilmek için birebir olan bu ilk hasat yapraklarının salamura için de uygun olanları vardır.


Asma yaprakları hasat olduktan sonra mevsim ilerledikçe daha koyu renkli olmaya başlarlar. Ve damarları da mevsimin ilerlemesi ile beraber kalınlaşmaya başlar. Zamanla sertleşen asma yaprakları salamura olabilse de taze tüketilmek için pek uygun olmayabilir. Yani özellikle taze tüketmek için yaprak arıyorsanız bu yaprakların ilk hasat yapraklardan olması daha uygundur.


Yaprakları bozulmadan uzun süre saklamak istiyorsanız kullanacağınız en uygun yöntemlerden biri salamura yöntemidir. Yaprakları salamura yapmak için belirli yöntemler vardır. Salamura işlemini doğru uyguladığınızda tüm kış yapraklarınızı saklayabilir ve taze yaprak gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?


Salamura yapmak taze yaprakların uzun süre saklanıp kullanılmasını sağlayan bir yöntemdir. Salamura yapmak için seçilecek yaprakların ince ve damarsız olması gereklidir. Bu yapraklar genellikle ilk hasattan elde edilir. Salamura yapmak için ihtiyacınız olan şeyler bu yapraklar, tuz, ve sudur.


Bu malzemelerin oranları yaprak miktarınıza göre değişiklik gösterecektir. 1.5 kilogramlık yaprak için 1 su bardağı kaya tuzu yeterli olacaktır. Bunlar dışında ihtiyacınız olan tek şey ise sudur. Suyu bir tencerede kaynatıp tuzu içerisinde eritip salamura suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Bu suyu yaprakların üzerine döküp üzerini kapatıp 12 saat beklemelisiniz.


12 saatlik bekleme süresinin sonunda yaprakları parça parça porsiyonlayarak kavanozlara yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Üzerine de hazırladığınız salamura suyunu aldığı kadar ekleyip kavanozlarınızın kapağını sıkıca kapatmalısınız. Bu sayede hazırladığınız salamura yaprak kavanozlarınızı kış boyunca kullanabilirsiniz. Yapraklarınızı kavanozlarken porsiyonlara ayırdığınızda bağlarsanız porsiyon porsiyon kullanmanız daha kolay olacaktır.


Salamuraların suyu zamanla azabilir. Su azaldığında bir miktar daha salamura suyu hazırlayıp üzerine ekleme yapabilirsiniz. Salamura yaprak kavanozlarınızı kapalı bir yerde bekletmeniz saklama sürenizi uzatacaktır.


Salamura yaprak hazırlamak size zahmetli geliyorsa Saniye Anne ekibinin hazırladığı salamura yapraklardan da satın alabilirsiniz. Sizlere oldukça kaliteli ve lezzetli salamura yapraklar hazırlıyoruz. Şimdi de yeni yaprak serisi ‘İlk Hasat Altın Seri’ yaprakları ile karşınıza çıkıyoruz.


İlk Hasat Altın Serisi


Bu yaprak serisinde ilk hasat toplanan altın değerindeki asma yaprakları bulunuyor. İlk çıkan  ve toplanan ilk hasat asma yaprakları bu seride hem taze hem salamura versiyonları ile sizlerle buluşuyor. Bu yapraklar hem renkleri hem de özel olmaları neticesinde altın değerinde görülüyor. İncecik, ipek gibi bu yapraklar mayhoşumsu lezzetleriyle de ön plana çıkıyor.


Salamura Yaprak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Öncelikle salamura yaprak alışverişi yamak istiyorsanız satıcının güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Güvenli bir alışveriş deneyimi için satıcı tercihiniz oldukça önemlidir. Ayrıca doğal yapraklar için araştırmanızı iyi yapmalısınız.


İlk etapta az miktarda ürün alarak satıcının ürünleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ürünlerini beğendiğiniz satıcıdan daha sonra toplu olarak satın alımlar yapabilirsiniz. Salamura yaprakta önemli olan doğal ve salamuraya uygun yapraklarla yapılmış olmasıdır.


Saniye Anne sizler için en kaliteli yapraklarla salamuraları hazırlıyor. Hem sağlık izinlerine uygun olan hem de doğal ve lezzetli olan asma yapraklarını sizlere sunuyor. Şimdi yeni serisi ‘İlk Hasat - Altın Seri’ ile de sizlerle buluşuyor. 

 

İlk Hasat Altın Seri Yapraklarından Satın Al

 

 

Etiketler: ilk hasat asma, manisa yaprakları
Mayıs 13, 2021
Listeye dön