Salamura Yaprak İmalatı ve Toptan Fiyatlar

Salamura Yaprak İmalatı ve Toptan Fiyatlar

Salamura yaprak imalatı ve toptan satışlar, pek çok insanın yaprak aşkını dindirmek amacı ile tercih edilen oldukça değerli seçeneklerden bir tanesidir. Bu anlamda siz de yaprak imalatı yapark en lezzetli seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Peki, salamura yaprak imalat nasıl yapılır? Salamura ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi sizlerle paylaşıyoruz!


Salamura, bir yaprak hazırlama şekli olduğu gibi fermantasyon olarak da bilinen bir seçenektir. Bu anlamda yaprakların kimyasal reaksiyon ile hazırlanması ve sizlerle buluşturulması sağlanır. Özellikle yaprağın uzun süre dayanması adına değerli bir seçenek olan salamura ile çok uzun süreler boyunca yaprağın tazeliğini korumak mümkündür. Bu anlamda salamura yaprak toptan satışlara da konu olan ürünler arasında kabul edilir.


Salamura Yaprak Nasıl Hazırlanır?


Salamura ile yapraklarınızın nasıl hazırlanmasını öğrenmek istiyorsanız sizin için açıkladığımız süreci adım adım incelemeli ve kusursuz yapraklara açılan kapıyı ardına kadar aralamalısınız. Bu sayede yaprak lezzetini fazlası ile yaşayabileceksiniz.


Salamura yapabilmek için öncelikle taze asma yaprağı, kaya tuzu, limon tuzu ve suya ihtiyacınız vardır. Bu malzemelerin oranları elinizdeki ürünlere göre değişkenlik göstereceğinden burada bir orantı belirlemek doğru olmayacaktır. Ürünlerinizin hepsini hazır ettiğinizde salamura yapım aşaması başladı demektir.


Salamura Yaprak İmalatı


Asma yapraklarınızı genişçe bir tepsi içerisine serin. Yaprakların üzerine dökmek için su, limon tuzu ve kaya tuzu karışımını kaynatarak kaynar halde dökün. Sıcak haldeki suyu yapraklara boşalttıktan hemen sonra tepsinin üzerini kapatın. 12 saat boyunca kapağı açmadan tepsinizi bekletin. Bu sayede yaprakların kıvam almasını ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.


12 saatin ardından yaprakları üst üste dizerek bir kavanozun içine basın. Kavanoz tamamen dolduğunda ise üzerine salamura suyu ekleyerek lezzet dolu maceraya kapı aralayın. Suyun miktarı kavanoz boyutu ve asma yaprak fazlalığına kadar değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle kavanoz dolana kadar su eklemeyi ihmal etmeyin.


Kavanoz tercihinde küçük seçenekleri kullanmanız daha başarılı bir salamura imkânı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kavanozun havasını alırken de zorluk yaşanmaması adına kalite odaklı çözümlerden faydalanılır. Her şey hazır olduğunda kapakları iyice sıkmalı ve salamura imalatı süreçlerinde kaliteyi ön plana çıkarmalısınız.


Salamuranızın hazırlığı sürecinde mutlaka kavanozları kapalı bir yerde bekletmelisiniz. Bu sayede daha başarılı sonuçlara ulaşabileceksiniz. Üstelik yaprakların bozulması ihtimalini de ortadan kaldırabileceksiniz. 


Salamuranız Ne Zaman Hazır Olur?


Salamuranızın hazır olduğunu anlamak için haftalarca beklemeniz gerekir. Sonrasında ise salamura yaprakları kavanozlardan çıkarıp buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Tüm bu süreci ben başaramam diyor ve kaliteli çözümlerden faydalanmayı istiyorsanız sizin için salamura yaprak imalatı gerçekleştiriyoruz. Üstelik imal ettiğimiz ürünlerin kalitesini ön plana çıkarmak adına ekstra çaba sarf ediyoruz.


Salamura Yaprak Toptan Satışı


Ege Bölgesi’nin en lezzetli yapraklarını topluyor ve kaliteli bir şekilde sizlerle buluşturuyoruz. Salamura halinde imal edip toptan satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerde Anadolu lezzetlerinin en özellerini sizlere sunuyoruz. Siz de kalite, lezzet ve uygun fiyat için bizi tercih edebilirsiniz.

İstenilen paketleme türünde toptan salamura yaprak ihtiyacınız için bize [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz. 

Paketleme: Varil, kova, pet ambalaj, cam kavanoz
İçerik: 1. kalite sultaniye asma yaprağı, tuz, asitlik düzenleyici
 

 

Etiketler: salamura yaprak imalat, salamura yaprak toptan
Ocak 29, 2021
Listeye dön