Salamura Yaprak Tuzdan Nasıl Arındırılır?

Salamura Yaprak Tuzdan Nasıl Arındırılır?

Taze yaprak olmadığı zamanlarda salamura olarak aldığımız yaprakları kullanmaya başlıyoruz. Sağıklı bir muhafaza yöntemi olan asma yaprağının salamura olarak işlenmesinin tek sıkıntısı tuz oranının yüksek oluşudur. Tuz, salamura olarak işlenen asma yaprağının kış boyunca korunması için gereklidir. Fakat yaprağı tuzdan arındırmanın yöntemleri de vardır.

 

Büyük varillere basılan yapraklar salamura olarak işlendikten sonra küçük pet ya da cam kavanozlara basılır ve son tüketiciye gönderilir. Bu esnada tuz oranı azaltılmış salamura suyu hazırlanır ve kavanozlara basılan yaprakların üzerine doldurulur. Bu işlem sayesinde son tüketiciye ulaşan yaprakların tuz oranında bir azalma söz konusudur. Yine de tuzu son tüketici için azaltılmış olan yaprakları tuzlu bulanlar olabilir. 

 

Mutfaklarınıza ulaşan salamura yaprakları kullanmadan önce bir defa daha tuz oranını düşürmeniz önerilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yaprakları sarmadan en az iki saat önce suda bekletmeniz gerekmektedir. Bu aşamada suyunu bir kaç defa değiştirmenizde fayda vardır. 

 

Salamura Yaprak Haşlanır Mı?

 

Yapraklar salamura olduğu için öncelikle soğuk su ile yıkanı ve iki saat suda bekletilir ki tuz oranı iyice azalsın. Daha sonra tencerede su kaynatılır ve bu suya basılan yapraklar bir taşım kaynatılır. Süzgeçle alınan yapraklar yine soğuk suya tutulur. Salamura yaprakların haşlanması sayesinde yapraklar tuzdan iyice arınmış olur. Hem haşlanan yapraklar yumuşar ve çabuk pişer.

 

Yaprak sarma yaparken tencerenin dibine yaprak döşemeyi unutmayın. Tencere dibine döşediğiniz yaprakların üzerine dolma ve sarmalarınızı dizersiniz. Böylece hem sarmanızın lezzetini artırırsınız hem tencerenin dibi yanarsa sarmalarınıza bir şey olmaz.

 

Manisa yöresinin asma yaprakları hafif mayhoş aromalı olur. Siz bu aromayı artırmak isterseniz sarma ve dolmalarınızın üzerine limon dilimleri döşeyebilirsiniz.

 

Salamura Yaprak Satın Al

 

Etiketler: salamura yaprak, yaprak haşlanır mı, asma yaprakları
Eylül 09, 2020
Listeye dön