Saniye Anne'den Ramazan Mönüleri

ramazan mönüleri

Ramazan ayı bizler için oldukça özel bir aydır. Ramazan ayı aç kalmak zorunda kalan insanların halinden anlamamızı ve nefsimizi terbiye etmemizi sağlar. Bu ayda tüm beslenme alışkanlıkları ve yemek mönüleri yeniden düzenlenir. Normalden farklı olarak sahur ve iftar sofraları hazırlandığı için ev hanımları her gün iftarda ne yapsam diye düşünmektedir.


Tüm gün aç kalındıktan sonra oturulan iftar sofrasındaki yemeklerin belirli bir uyum ile hazırlanması gereklidir. İftar yemeklerinin sindirim sistemini yormaması ve tüm günlük süren açlığın ardından gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılaması gereklidir. Örnek bir iftar mönüsünün nasıl olması gerektiğini şu şekilde açıklayabiliriz:


Örnek İftar Mönüsü Nasıl Olmalıdır?


Ramazan ayında oruç açarken kontrollü davranmak önemlidir. Boş mideye birden bire yüklenmek sindirim sistemi bozukluklarına yol açabilir. Bunun için yemeğe birden bire saldırmamak ve kontrollü olmak gerekir.


İftarda orucunuzu açarken su, zeytin ve ya hurma tüketebilirsiniz. Sağlıklı olan oruç açıldıktan sonra 10-15 dakika bekleyip sonra yemeğe geçmektir. Daha sonra ılık bir çorba içerek midenizi yumuşatmalısınız. Çorbadan sonra ana yemeğinize geçebilirsiniz. 


Ramazanda ana yemeğinizde protein olması besin ihtiyaçlarını dengelemek açısından oldukça önemlidir. Et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarını iftar mönünüzde ana yemek olarak kullanmalısınız. Bu ürünleri haşlamak, fırınlamak ya da buğulamak sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Kızartma ya da kavurma yöntemleri çok yağ içerdiğinden mideyi rahatsız edebilir. 


Yemekten sonra hafif bir tatlı tüketerek şeker ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. İftardan sonra sahura kadar olan sürede bol bol su tüketmek oldukça önemlidir. Bu süreçte tükettiğiniz bol su ile oruç tutarken kaybettiğiniz su miktarını dengelemelisiniz. 


İftardan Sonra Yapılması Gerekenler


•    Ramazanda yeme düzeninin değişmesi ve iftarda aşırı besin alımı kilo artışına neden olabilir. Ramazanda kilo almamak ve sağlığı korumak için iftardan sonra aktivite arttırılmalıdır. İftardan sonra yapılan 60 dakikalık yürüyüşler hem kilo alımınızı dengeleyecek hem de kalp sağlığınızı koruyacaktır.


•    Uzun süreli açlık kan şekerinizin düşmesine sebep olarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sahurunuzu iyi yapmanız bu açıdan oldukça önemlidir. Sahur yapılmadan tutulan oruçlar sağlığınız açısından oldukça tehlikelidir. 


•    İftar ve sahur arasındaki zaman dilimi gün içerisinde kaybedilen suyu geri almak için önemlidir. Bu sürede bol bol su içilmelidir.


•    Sahurda tuzlu ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. Bu yiyecekler gün içinde çok fazla susamanıza neden olur.


•    Ramazanda yenilen tatlının iftardan 1-2 saat sonra yenilmesi gerekmektedir. Birden bire mideyi çok fazla yiyecekle doldurmak tansiyonun yükselmesine ve mide gerginliğine neden olabilir. Bu nedenle iftarı ara vererek yavaş yavaş yapmak önemlidir.


Saniye Anneden İftar Mönüleri


Ramazan ayı boyunca her gün için iftar mönüsü düşünmek bir süre sonra zorlayıcı olabiliyor. Her güne ayrı mönü düşünmek ve bunu bir ay boyunca yapmak ev hanımlarını zorluyor.

Bunun için Saniye Anne sizlere Ramazan ayı boyunca iftar mönüleri hazırlayacak. Saniye Anne'nin sizin için hazırladığı Ramazan mönüleri Saniye Anne yemekleri kanalında tarifleri ile yayınlanacak. Bu sayede her gün ne yapmanız gerektiği hakkında fikriniz olacak. Ramazan ayı boyunca yapacağınız yemekleri Saniye Anne'nin tarifleri ile lezzetli şekilde hazırlayabilirsiniz.

 

Bu mönülere ve tariflere Saniye Anne Yemekleri YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

 

Saniye Anne Ramazan Mönüleri 

 

 

 

Etiketler: ramazan mönüneri, saniye anne
Nisan 13, 2021
Listeye dön