Siyah Çürütme Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah Çürütme Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin beslenme ve sağlığımız için kilit noktadaki bir besindir. Tabi ki zeytinden elde edilen zeytinyağı da öyle. Mucize denilebilecek faydaları vardır sağlığa. Ama şu bir gerçek ki el yapımı katkısız bir zeytindeki fayda diğer zeytinlerden çok önemlidir. Bu yüzden Saniye Annemiz herkesin kendi zeytinini evde yapmasını tavsiye ediyor.

 

Dünyada zeytinciliğin neredeyse tamamına yakını akdeniz ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. Ama akdeniz ülkeleri arasında da 4. sırada olmamıza rağmen ispanya, italya ve yunanistanın gerisinde kalmışız. Ve bu ülkeler Zeytinyağı tüketiminde de bizden çok öndeler. Yıllık normal bir insanın zeytinyağı tüketimi 15 litre olması gerekirken ülkemizde bu oran kişi başına yıllık 1 litredir ve çok düşüktür.

 

Ülkemizde ise zeytin ağacı bakımından Ege Bölgesi açık ara öndedir ve onu Marmara izler. Ülkemizde yaklaşık her 4 zeytinden üçü yağ için ayrılıp dörtte bir oranında kalan zeytininde en lezzetli ve verimli cinsleri ege ve marmara bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde sofralık zeytin olarak sivrilmiş bazı zeytin çeşitlerimiz ise şunlardır.

 

  • Gemlik Zeytini
  • Edremit Zeytini
  • Domat Zeytini
  • Memecik Zeytini
  • Çakır Zeytini
  • Çelebi Zeytini

 

Bu zeytin türlerinin tamamına yakını ege marmara ve akdenizde yetiştirilir. Ayrıca gemlik zeytini sadece gemlikte yetişmeyip 14-15 bölgede yetişmekte olduğu gibi Edremit zeytini de bu şekildedir. Şuda bir gerçek ki ülkemizdeki zeytinliklerin yüzde seksene yakını dağlık eğimli arazilerde dikili olduğu için yeterince bakım budak yapılamadığından rekolte düşük olmaktadır.

 

Şimdi gelelim siyah zeytin kurmaya. Bu yöntem çürütme dediğimiz bir yöntemdir. Toz ile zeytinin içindeki acı suyu çıkarıp tatlanma aşamasını yapacağız. Bu iş için malzemelerimiz şu şekildedir:

 

  • 5 Kilo siyah zeytin
  • 1 Çuval
  • 1.5 kilo iri salamura tuz


Zeytin çeşidi önemli değildir. Kendi damak zevkinize ve uygun irilikteki zeytinlerden pazardan alabilirsiniz.  Bu işlemi plastik pet kavanozda da yapabilirsiniz ama çuvalda yaptığınızda tuzu acı suyu ile beraber anında akacağı için çok güzel diri ve az tuzlu bir zeytin elde edersiniz.

 

Öncelikle zeytinleri yıkıyalım güzelce ve çuvala bir kilosunu dökelim. Üzerine bir miktar tuzdan serpelim ve 1 kilo daha dökelim tekrar tuz serpelim. Bu şekilde tuz ve zeytini eşit şekilde çuvala serptikten sonra çuvalın ağzını bağlayıp balkon yada banyoya koyalım be iki günde bir ters yüz yapalım.

 

Dilerseniz suyunu akıtması için çuvalın altına leğen tarzı bir şey koyabilirsiniz. Ortaya da bir süzgeç ters çevirip koyarsak harika olur. Çuvaldan çıkan suyun zeytinlerden kurtulması ve değmemesi için güzeldir. Zira su zeytinle çıkardığı su iç içe kalırsa tuzu daha çok içine alacaktır ve daha geç zamanda olgunlaşacaktır. Bu şekilde yaklaşık 20 ila 30 gün içinde zeytin çeşidi ve olgunluğuna göre zeytinini olacaktır.

 

Olgunlaşıp acılığı giden zeytinleri iki kat yıkayalım ki fazla tuzundan arınsın. Daha sonra kavanozlara koyabilirsiniz. Beş kiloluk bir kavanoza yaklaşık bir çay bardağı kadar sıvı yağ eklenir. Çiçek yağı veya zeytinyağı koyabilirsiniz. Daha sonra kapağı kapatıp kavanozu birkaç kere ters düz yapalım ve sıvı yağın tüm zeytinlere bulaşmasını sağlayalım.

 

Daha sonra kapağı kapatalım ve yiyeceğiniz kadarını ucundan alıp kapağı tekrar kapatıp serin bir yerde muhafaza edelim.  4-5 günde birde bu ters yüz işlemini yapmak gerekiyor. İçine limon dilimleri atmayın çünkü ilerde bozulup koku yapar. Ama küçük kavanozda zeytininiz var ve 1 haftada tüketecekseniz bu kavanozlara koyabilirsiniz.

 

Etiketler: çürütme zeytin, siyah zeytin
Eylül 09, 2020
Listeye dön