Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

tarhana-corbasi

Tarhana çorbası çok sağlıklı ve besleyici bir çorbadır. Özellikle ev yapımı tarhana çorbasının tadına doyum olmaz. Ama içine konulan sebzeler ve yoğurt miktarı da çok önemli tabi. Bu miktar az olursa bir lezzeti olmaz ve un çorbasından öteye geçemez. Bunun içindir ki tarhananızı eğer kendiniz yapamıyorsanız güvendiğiniz yerlerden alın deriz. Saniye Anne Tarhanası denemek isterseniz buradan mağazamızı ziyaret ediniz.

 

Salçalı Tarhana Çorbası Videosu

 

Şimdi saniye annenin yapmış olduğu Tarhana Tarifini sizler için paylaşalım. Genelde kışın içildiği  için domatesli değilde salçalı tarifi yazıyorum sizler için ama Domatesli Tarhana çorbasının videosunuda altta paylaşıyorum. Tabi ki Salçalı Tarhana çorbası videosunu da  üstte paylaştım.

Tarhana Çorbası Malzemeleri (salçalı)

 

  • 4 Su bardağı Su
  • 1 Çay kaşığı Pul biber
  • 2 Yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 1 Yemek kaşığı Salça
  • Tuz
  • 3 Diş Sarımsak

 

Tarhana Çorbası Yapılışı

 

Öncelikle tencereye  zeytinyağı ilave edelim. Ardından da salçayı ilave edelim ve biraz yağla beraber kavuralım. Salça kokusu gitmesi lazım. Bu işlem bittikten sonra biraz su ilave edelim ve karıştırırken salçayı da kaşıkla ezdirelim. Daha sonra kalan suyunu ilave edebiliriz. Suyun ısınmasını bekleyelim şimdi.

Su ısındıktan sonra tarhanayı ilave edebiliriz. Gördüğünüz gibi bizim tarhanamız kırmızı renge yakın. Bol malzemeli ve kaliteli tarhanaların rengi kırmızımsı olur ama bazı firmalarda boş durmamış rengi kırmızımsı olsun diye kalitesiz tarhanalara gıda boyaları katmaya başlamışlar. Çok kötü.

Birazda tuz ilave ettik. 1 Çay kaşığı acı pul biber koyduk. Acı sevmeyenler koymasın ama tarhana sarımsaklı ve acılı çok güzel oluyor. Şimdi devamlı yavaş yavaş karıştırarak pişirelim. Kaynamaya başladıktan sonra sarımsağıda ilave edelim. Beş altı dakika kaynatalım ve hazır. Tarhana çorbası yapımı pratik olduğundan fazla yapmanıza gerek yok diğer çorbalar gibi. Bittikçe taze olarak tekrar yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Domatesli Tarhana Çorbası Videosu

 

Etiketler: tarhana çorbası, tarhana tarifi
Eylül 09, 2020
Listeye dön