Taze Asma Yaprağı Üretimi Ve Hasat Zamanı

Taze Asma Yaprağı Üretimi Ve Hasat Zamanı

Dünyadaki en temel tarımsal faaliyetlerden biridir bağcılık. Türkiye’de bağlardan hem asma yaprakları hem de üzüm yoğun olarak üretilir ve tüketilir.

 

Akdeniz diyetlerinde yaygın olarak ve sevilerek tüketilen asma yapraklarının Ege Bölgesi’nde hasat zamanı iklim şartlarına bağlı olarak Nisan ayının son haftasında başlar. Bol miktarda vitamin, diyet lifi ve mineral içeren asma yaprakları hem taze hem de salamura şeklinde kullanılabilir. Yaprak sarması için genç yapraklar tercih edilir.

 

Ülkemizin hemen her bölgesinde asma yaprağı geleneksel olarak uzun yıllardan beri tüketilmektedir. Özellikle düğünlerde ve dini bayramlarda bir araya gelinerek hazırlanan yemeklerin başında yaprak sarması gelir. Taze asma yaprakları kaynatıldıktan sonra yaprak sarması dışında dolma, bat, asma cacığı, pide iç harcı gibi farklı tariflerde de kullanılır.

 

Sarma ve dolma geleneksel Osmanlı coğrafyası mutfağını temsil eden önemli yemeklerdendir. Öyle ki saray ve konaklarda ana yemek yanında garnitür olarak en az dört yüzyıldan beri tüketilmektedir. Günümüzde turistik tesislerde yabancı turistlere zeytinyağlı sarma ya da kıyma harçlı dolma sunulması bu ürünün hazır yemek sektöründeki artışını sağlamıştır.

 

Taze asma yaprağı üretimi, aile işletmeciliğine uygun bir üretim dalı olduğundan kırsal kalkınma açısından oldukça önemlidir. Ege Bölgesi’nde kuvvetli gelişen bir çeşit olan Sultani Çekirdeksiz için iklim de yeterince elverişli olduğundan zamanında taze yaprak hasatı yapılabilmektedir. İlkbaharda sürgünlerin taze olduğu dönemlerde toplanan asma yaprakları öncelikle taze olarak tüketilmektedir.

 

Asma yaprağının rengi açık yeşil, sarı-yeşil, koyu yeşil veya bazı bölgelerde kırmızımsı olabilmektedir. Düşük kalorili, yüksek miktarda diyet lif, kalsiyum fosfor, K1 ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Farklı özellikler gösteren yapraklar bu özelliklerine göre salamura, conserve ya da kuru basım olarak saklanır. Sarmalık yaprak üretimi için ince, tüysüz, ince damarlı, mümkün olduğunca dilimsiz ve damakta ekşimsi bir tat bırakan çeşitler tercih edilir. Bu nitelikteki en fazla işlenen sarmalık çeşitleri Sultani Çekirdeksiz ve Narince çeşitleridir.


Ülkemiz asma yaprağı ihtiyacınının büyük bir kısmını karşılayan Manisa ve Tokat yörelerinde özellikle yaprak üretimini amaçlayan yeni bağlar kurulmaktadır. Hatta Tokat yöresinin önemli üzüm çeşidi olan Narince’nin, daha çok yaprakları için yetiştirildiği bile söylenebilir.

 

Manisa yöresinde iklim şartlarına bağlı Nisan sonlarına doğru bağlar hareketlenmeye başlar. Sabahın erken saatlerinde toplanan yapraklar bir an önce ayıklanır ve desteleme yapılır. Taze tüketilecek yapraklar hemen pazarlara gönderilir. Taze asma yaprakları uzun süre dayanmadığından muhafaza edilecek yapraklar vakit kaybetmeden işlenmeye alınır.

 

Etiketler: taze asma yaprağı, yaprak hasat zamanı
Eylül 09, 2020
Listeye dön