Taze Salamura Yaprağı Nasıl Saklanır? Salamura Yaprağı Kullanımı

Taze Salamura Yaprağı Nasıl Saklanır? Salamura Yaprağı Kullanımı

Taze salamura yaprağı ile birbirinden özel lezzetler ortaya çıkarmak mı istiyorsunuz? O halde salamura yöntemi kullanılarak hazırlanan enfes lezzetler buluşmaya ve sofralarınızı şenlendirmeye hazır olun! Doğal bir şekilde hazırlanıp sizlerin kullanımına sunulan bu yapraklar hem uzun süre dayanıklı olmaları hem de kalite sunmaları nedeni ile hemen herkesin en çok tercih ettiği lezzet seçeneği oluyor!

 

Taze salamura yaprağı, adından da anlaşılacağı üzere salamura yöntemi ile hazırlanıyor. Anadolu’da annelerin uzun süre bozulmadan saklamak üzere hazırladıkları besinlerde kullandıkları salamura oldukça etkili bir saklama yöntemidir. Peki, salamura yapılan taze yaprakların muhafaza edilmesinde ne tür yöntemlere başvurulur?

 

Taze Salamura Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir?

 

Salamuranın amacı çok uzun süreler tüketilmeyecek ama doğallığını da kaybetmeyecek olan ürünlerin saklanmasıdır. Bu durumda salamurası yapılan yapraklar serin bir yerde bekletilmelidir. Genellikle soğuk hava depolarında bekletilen salamura yaprakların evinizde bulunan serin ve güneş almayan alanlarda da saklanması olasıdır. Ancak saklama konusunda bu detaylardan daha da önemli birkaç husus vardır.

 

Salamura yapılırken kaynatılıp kavanozlara basılan asma yapraklarının üzerinde boşluk kalmaması sağlanır. Sonrasında ise üzerine tuzlu su karışımı ilave edilerek bozulmaya neden olacak kimyasal reaksiyonların önüne geçilir. Ancak muhafaza süresi esnasında tuzlu suyun azaldığını ya da tamamen bittiğini gözlemlemeniz olasıdır. Bu da salamura asma yaprağının bozulmasına neden olabilmektedir. Peki, su azalırsa veya tükenirse ne yapmak gerekir?

 

Salamura Yaprağa Su Ekleme

 

Salamurası yapılıp serin bir yerde muhafaza edilmek üzere saklanan asma yapraklarını düzenli aralıklarla kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu sayede hem salamura yaprakların durumunu kontrol etmenizi hem de su miktarı hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Eğer suda ciddi bir azalma görüyorsanız 1 litre suya 200 gram tuz denk gelecek şekilde bir karışım hazırlamalısınız. Hazırladığınız karışımı soğuduktan sonra salamura yaprakların üzerine ilave etmelisiniz.

 

Su ilave edildikten sonra kavanozun kapağını sıkıcı kapatmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde yaşanacak sorunlar çok daha büyük olacaktır. Su ekleme durumunu taze yapraklarınız tükenene kadar mutlaka sürdürmelisiniz. Peki, bu şekilde muhafaza ettiğiniz bu lezzeti tüketirken neleri dikkate almalısınız?

 

Salamura Yaprak Nasıl Kullanılır?

 

Salamura yaprak kullanımı kadınların kafasını karıştıran konuların başında gelir. Siz de taze salamura yaprak kullanımı ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız aşağıda sizlere sunduğumuz önerilere mutlaka dikkat etmelisiniz!

 

Salamura yapraklar uzun süre tuzlu suda beklediğinden tuzdan arındırılmadan kullanılmaması gereken lezzetlerdir. Bu nedenle öncelikle soğuk suda bekletmeniz gereken taze salamura yapraklarını daha sonra suda kaynatarak tuzunu salmasını sağlamalısınız. Kaynatma işlemi öncesinde gerçekleştirilecek olan suda bekletme aşaması en az 2 saat sürmelidir. Kaynatma ile tuzundan arınan yaprakların aynı zamanda yumuşadığı ve daha lezzetli yemekler yapmanıza olanak sağladığı söylenebilir.

 

Tuzdan arındıracağınız miktarın kullanacağınız oranda olmasına özen göstermelisiniz. Bütün yaprakların tuzdan arındırılması sonrasında kavanoza geri konması söz konusu olmaz. Aksi takdirde salamura yaprakların muhafaza edilmesi konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

 

Önerilerimizi dikkate alarak lezzet dolu anlar yaşayacağınızı ümit ediyor ve afiyet olsun diyoruz!

 

Etiketler: taze salamura, salamura yaprağı
Kasım 10, 2020
Listeye dön