Turfanda Sakız Enginarlar (Urla Sakız Enginarı)

Urla Enginar Bahçesi

Turfanda sakız enginarlar, Ege’den bütün Türkiye’ye yayılan lezzete işaret eder. Sağlıklı ve bir o kadar da doyurucu seçeneklerden bir tanesi olan enginar sayesinde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çok değerli etkiler ortaya çıkarabileceksiniz. Şimdi gelin enginarın dünü ve bugününe bir bakalım! 

 

Enginar, geçmiş dönemlerde Avrupa soylularının tükettiği oldukça lüks lezzetlerden bir tanesi olarak biliniyordu. Tadı ve ayrıcalıklı besin değerleri sayesinde hemen herkes tarafından tercih edilen bu lezzet Anadolu’da görsel kusursuzluğu nedeni ile vazo olarak dahi kullanılmış. Anadolu insanının zaman zaman süs bitkisi zaman zaman da enfes yemeklerin hammaddesi olarak seçtiği enginarın Urla’da yetişenini yediniz mi hiç? 

 

Sakız Enginar olarak da bilinen bu lezzeti sadece Urla’da tadabileceksiniz. Yapısı bir nebze uzun olan ve kozalak benzeri bir şekle sahip bu enginarın yeşil taç yaprakları vardır. Urla’da bahçelerde yoğunlukla görebileceğiniz bu lezzetin fazlası komşuya verilen bir besin olduğu unutulmamalıdır. Mis kokulu enginar lezzetini yaşamaya katkı sağlayan bu alışkanlıktan siz de nasibinizi almak ister misiniz?

 

Urla Sakız Enginarının Tarihi

 

Urla, insanların 3000 yıldır yaşadığı topraklardan bir tanesidir. 3000 yıllık geçmişinde zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklerin çok geniş yer kapladığı bu ilçede lezzet dolu heyecanlara kapı aralamak isteyen hemen herkes için bir seçenek vardır. Enginar, e-yemek kültürünün yerleşmesinde en önemli konulardan bir tanesi olarak görülür. Çünkü sadece kokusu ile değil lezzeti ve besleyici özellikleri ile de Urla Sakız Enginarı oldukça değerlidir. 

 

Urla, 3000 yıl önceden şimdilere uzanan yemek kültürü ile dikkat çekerken bu kültürde enginarsız yemekleri düşünmek mümkün olmaz. Çünkü enginar midyesinden enginar dolmasına varana kadar pek çok lezzet bu vazgeçilmez tadın tercih edilmesinde değerli olmuştur. Peki, tarih boyunca çok yoğun tercih edilen bu besinin sizin için ne tür faydalar ortaya çıkaracağını hiç merak ettiniz mi? Şimdi gelin Sakız Enginarı ile ne tür avantajlar elde edeceğinize bir bakalım!

 

Urla Sakız Enginarının Faydaları

 

Enginar tüketerek vücudunuz üzerinde çok olumlu etkiler ortaya çıkarabileceğinizi ifade etmek gerekir. Lezzeti ve birbirinden değerli faydaları ile her evde mutlaka pişmesi gereken enginar işe aşağıdaki avantajları yakalayabileceksiniz.

 

Kolesterol Dengesini Sağlar

 

Kötü kolesterol, insanların en çok çekindiği konulardan bir tanesidir. Bu nedenle de kötü kolesterol etkisini en aza indirmek adına enginar tüketmelisiniz. İçerdiği zengin mineraller sayesinde vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayan enginarı her hafta 1 kez tüketmenizi öneriyoruz.

 

Sindirim Sistemini Güçlendirir

 

Sindirim sistemlerinde sorun yaşayan pek çok insan için zeytinyağlı yiyecekler harika bir seçenektir. Hem zeytinyağının etkisi hem de enginarın sindirimi düzenleyen özelliklerinden faydalanmak adına yapmanız gereken en sağlıklı şey bir enginar yemeği pişirmek ve sevdiklerinizle afiyetle yemek olacaktır.

 

Kilo Vermenizi Destekler

 

Kilo vermenizi destekleyecek olan besinlerden biri olan enginar, sağlıklı beslenmenin anahtarıdır. Pek çok beslenme uzmanının doğru bir diyet programı için sunduğu bu lezzeti siz de afiyetle tercih edebilirsiniz.  Etkileri saymakla bitmeyen Urla Sakız Enginarının yaşamınıza getireceği dönüşümlere daha yakından şahit olmak için hemen bir enginar alışverişi yapın.

 

Etiketler: sakız enginar, turfanda enginar, urla sakız enginarı
Aralık 23, 2020
Listeye dön