Türkiye’de Enginar Çeşitleri | Enginar Üretimi Ve Tüketimi

Türkiye’de Enginar Çeşitleri | Enginar Üretimi Ve Tüketimi

Enginar Akdeniz orjinli ve besin değeri yüksek bir bitki türü olup, sebze türler arasında insan sağlığı açısından ilk sıralarda yer alır. Özellikle Ege bölgesinde bir çok geleneksel yemeğin hazırlanmasında kullanılan enginar hasatı başladığında mutfaklardaki yerini alır. İzmir’de Balçova, Mordoğan, Çeşme ve Karaburun civarlarında yetişen Sakız enginarın hasatı kasım ayında başlar Nisan Mayıs ayının sonuna kadar devam eder.

 

Ülkemizdeki üretiminin Sakız ve Bayrampaşa çeşitleri üzerine yoğunlaştığı enginar sebze olarak taze, dondurulmuş ve konserve olarak değerlendirilir. Bunun yanısıra enginar IV. yüzyıldan bu yana tedavi edici bir besin olarak bilinmektedir ve son yıllarda, ilaç sanayiinde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İnsan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen enginar tüketimi henüz istenilen düzeyde değildir.

 

Türkiye’de geleneksel enginarın verimi dünya ortalamasının üzerindedir. Geleneksel enginar üretiminin en yoğun yapıldığı bölgeler; Ege, Doğu Marmara ve Akdeniz’dir. Ege bölgesinde Sakız çeşidi, Marmara bölgesinde (Bursa ve İstanbul) Bayrampaşa çeşidi, Ege ve Akdeniz bölgesinde yerli enginar yetiştirilmektedir. TÜİK Bitkisel Üretim İstatistiklerine göre Türkiye’de geleneksel enginar üretiminin % 35’i İzmir ilinde gerçekleşir. Geçen sene yani 2019 yılında 13,5 ton olarak kayıtlara geçen enginar üretim miktarı ile İzmir üretimde oldukça yüksek düzeye ulaşmıştır.

 

Ülkemizde Enginar Tüketimi

 

Besin öğeleri içeriği bakımından çok zengin sebze olan enginar, çiğ, pişmiş (haşlama, buharda pişirme, kızartma, ızgarada), reçel, tatlı olarak ve bir çok farklı yemek tariflerinde kullanılarak mutfaklarımızda tüketilir. Enginarı haşlayıp salatalara ekleyerek ya da zeytinyağlı olarak ya da pirinç-bulgur karışımı ile içini doldurup dolma haline getirerek yapraklarından da faydalanabilirsiniz.


Enginar çok sağlıklı bir atıştırmalık için harika bir alternatif olabilir kolay hazırlanır. Birçok insanın bu harika sebzeyi pişirmekten uzak durduklarını ve bunun nedeninin de gerek temizlenmesi gerek de pişirilme yönteminin yaygın olarak bilinmemesinden olduğu varsayılıyor.

 

Bahsini ettiğimiz tüketiminin yanısıra enginarın gereksiz atık kısımlar olarak nitelendirdiğimiz dış yapraklarından çay ve çiçek köklerindeki antioksidan bileşiklerinden damıtılarak enginar özü elde edilir. Ayrıca enginar suyu ve sirkesi de bu sebzenin farklı tüketim yöntemleridir.

Lezzetli enginar tüketmek istiyorsanız küçük boylarını tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü enginarın boyutu büyüdükçe kılçıklı yapısı artar ve lezzeti olumsuz yönde etkilenebilir.

 

Etiketler: enginar çeşitleri, enginar tüketimi
Eylül 09, 2020
Listeye dön