Turşu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Neden Turşu Tüketmeliyiz?

Turşu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Neden Turşu Tüketmeliyiz?

Kış geldiğinde annelerimizi  saran turşu heyecanı hem lezzet hem de sağlık şöleni anlamına gelir. Çünkü turşu sofraların vazgeçilmezi olduğu gibi insanların sağlıklı yaşamak için de en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesi olur. Siz de sağlıklı bir yaşama kapı aralamak istiyorsanız doğal turşulardan bir tanesini mutlaka tüketmelisiniz.

 

Mucizevi etkileri ile hemen herkesin dikkatini çekmeyi başaran turşunun sağlık açısından ne tür etkileri var siz de merak ediyor musunuz? O halde gelin birbirinden özel etkilere sahip turşular sayesinde vücudunuzu nasıl sağlıkla koruyacağınıza bir göz atalım!

 

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

 

Turşu;  sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilmesi sayesinde ortaya çıkan bir lezzettir. Pek çok beslenme uzmanının tüketilmesini şiddetle önerdiği turşuların bilinen en önemli özelliği bağışıklık sisteminin desteklenmesidir. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara karşı koruyucudur. Özellikle kış aylarında karşı karşıya kalabileceğiniz hastalıkları gidermek için mutlaka turşu tüketmelisiniz.

 

Diyabet Riskini Azaltır

 

Turşu ile alakalı en değerli faydalardan bir tanesi de kan şekeri seviyesinin doğru standartlara çekilmesidir. Diyabet ile karşı karşıya kalma ihtimalinizi düşüren turşuların diyabet ile birlikte görülebilecek olan tansiyon riskini de ortadan kaldırır. Siz de tansiyon ve diyabet gibi ciddi hastalıkları bir arada yaşamak istemiyorsanız tek yapmanız gereken mutlaka turşu tüketmelisiniz. Ancak miktarı aşırıya kaçırmamalısınız. Çünkü böbrek problemi yaşayan bireyler için fazla turşu tüketmek risk olabilir.

 

Kas Kramplarını Ortadan Kaldırır

 

Turşu tüketerek vücudunuz üzerinde ortaya çıkaracağınız belki de en önemli faydalardan bir tanesi kas kramplarının giderilmesidir. Sıvı ve mineral kaybı nedeni ile vücudun belli başlı kısımlarında görülen kramplar insanların yaşam konforunu önemli ölçüde düşürür. Bu da farklı alternatifler aramaya neden olur. Sirke, bu konuda oldukça başarılı bir seçenek olması ile bilinir. Özellikle akademik çalışmalar ile desteklenen bu bilgini kas krampı yaşayan sporcularda olumlu etkiler ortaya çıkardığı görülür. 

 

Kilo Vermeyi Destekler

 

Meyve ve sebzelerden karışık turşu kurmak lezzetli olduğu kadar kilo verici etki de ortaya çıkarır. Meyve ve sebzelerin genel manada tokluk hissini sağladığı ve daha uzun süre açlık hissinden uzak kalmanızı sağladığı biliniyor. Bu nedenle de diyet yaparken meyve ve sebze tüketmek değerli oluyor. Siz de kilo vermek istiyor ama nasıl bir diyet programı izleyeceğiniz hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız yapmanız gereken tek şey turşu tüketmek olmalıdır. Bu sayede daha kaliteli bir diyet programı takip edebilirsiniz.

 

Kansere Karşı Koruyucudur

 

Kanser gibi çok riskli hastalıklardan uzak durmak sizin için de önemli ise yapmanız gereken tek şey turşu tüketmek olacaktır. Avrupa Kanser Dergisi’nde yayınlanmış çalışmalara göre turşu tüketmek sizi kanserden korur. Doğru oranda turşu tüketerek siz de kanser etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Kalp Damar Sağlığına İyi Gelir

 

Kalp damar hastalıkları, insanların en sık karşı karşıya kaldığı sorunlar arasındadır. Damar tıkanıklığı ve kalp krizlerini önlemede oldukça değerli olan turşu sayesinde ölüm tehlikesine karşı güçlü bir kalkan oluşturabileceksiniz. 

 

Etiketler: doğal turşu
Aralık 15, 2020
Listeye dön