Urla Sakız Enginarı ve Sakız Cinsi Belirgin Özellikleri

Urla Sakız Enginarı ve Sakız Cinsi Belirgin Özellikleri

Ege ve Akdeniz civarında yetişen ve Urla ile bütünleşmiş olan sakız enginarı, tadıyla ve sağlığa faydalarıyla sofralarımızı süslüyor. Enginarın Latince adı ise Cynara Scolymus olarak bilinir. Bu adın ise efsanevi bir öyküsü vardır. Efsaneye göre Yunan tanrısı Zeus Cynara isimli bir kıza aşık olur. Ve onu beraber yaşamak üzere Olimpos’a götürür. Cynara ilk zamanlar bundan mutlu olsa da zamanla eskiden yaşadığı yeri özlemeye başlar. Bir gün Zeus’ u terk edip eskiden yaşadığı kente gider. Buna çok sinirlenen Zeus, Cynara’yı bir bitkiye dönüştürerek yeryüzüne fırlatır. İşte bu bitki enginardır. 

 

Urla ile özdeşleşmiş sakız enginarın ise normal enginardan bazı farkları vardır. Urla sakız enginarının kendisini özel kılan bazı farklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Sakız enginarı, Bayrampaşa enginarı gibi diğer enginar çeşitlerine göre daha küçük ebatlıdır. Bu küçük boyutundan dolayı neredeyse yavru bir enginar izlenimi verebilir. 

 

  • Sakız enginarının rengi diğer enginarlara göre daha koyu bir yeşildir. Yapraklarında ise yer yer mor lekeler vardır.

 

  • Diğer bazı enginar çeşitlerinin aksine çanağı büyüdükçe lezzeti artmaz. Aksine küçük olanları daha lezzetlidir. 

 

  • Yaprakları çok sert olmadığı için yaprakları da yenebilir kıvamdadır. Bayrampaşa enginarının yaprakları ise yenemeyecek kadar serttir. 

 

  • Sakız enginarının yanlarında sapının yanlarında oldukça lezzetli olan bebek enginarlar vardır.

 

  • Sakız enginarının en önemli farkı ise iç kısmının tıpkı bir sakız gibi beyaz olmasıdır. İsmine sakız enginarı denmesinin sebebi de bu beyazlıktır.

 


Urla sakız enginarı ılıman bir iklimde yetişmeye elverişlidir. Bu nedenle genellikle Ege Bölgesi civarında yetiştirilir. Sakız enginarını diğer enginarlardan ayıran bir diğer özelliği ise hasat tarihleridir. Çoğu enginar çeşidi mayıs ve haziran ayları arasında hasat edilirken Urla sakız enginarı kasım ve nisan ayları arasında hasat edilir. Bu özelliği ile diğer enginarlardan daha erkencidir. 


Urla Sakız Enginarı Üretimi ve Depolanması

 

Urla sakız enginarı üretiminde genellikle diğer enginarlarla aynı üretim teknikleri kullanılmaktadır. Ancak uyandırma suyu denilen ilk sulama işlemi Ağustos ayında yapılmaktadır. Bu sulama işlemi bitkinin aktif büyümeye başlaması için oldukça önemlidir. Çok yıllık bir bitki olan sakız enginarı yaklaşık 10 yıl kadar canlılığını koruyabilir. Her yıl toprak altında gelişen bitki kasım ve nisan ayları arasında baş vererek hasada hazır hale gelir.


Bitkinin hasadından sonra zarar görmeden muhafaza edilmesi de tüketim açısından oldukça önemlidir. Sakız enginarı hasat edildikten sonra hiçbir şekilde su ile temas etmemelidir. Su ile temas ederse çürümeler gözlenecektir. Hasat edilen enginar başları hiçbir önlem alınmadan açıkta bekletilirse zamanla solar. Bu nedenle enginarlar serin ve nemli bir ortamda muhafaza edilmelidir. Enginarlar ayrıca konserve yapılarak uzun süreli şekilde de saklanabilirler.


Urla sakız enginarı gibi yöresel ve özel ürünleri bulmak oldukça zordur. Ancak Saniye Anne sizler için Urla ve Çeşme yöresinin meşhur sakız enginarlarını satışa sunuyor. İnternet sitemizde bulabileceğiniz bu enginarlar en taze halleri ile vakum ambalajlarda hijyenik olarak mutfaklarınıza konuk oluyor. Dilerseniz hemen kullanın dilerseniz ambalajından çıkarmadan buzluğa atın ve kışın kullanın.
 

 

Çanak Enginar

Yemeklik Enginar

Yapraklı Yeşil Enginar

Dolmalık Enginar

çanak-enginar

 

 

Etiketler: urla sakız enginarı, urla enginarı
Nisan 24, 2021
Listeye dön