Yaprak Çeşitleri | Manisa ve Tokat Yaprakları

Yaprak Çeşitleri | Manisa ve Tokat Yaprakları

Selamlar canlar. Üzüm yaprağı yada Asma yaprağı olarak bilinen yaprağın Türk Mutfak kültüründe çok büyük yeri vardır. Özellikle Zeytinyağlı sarma yapıldığı gibi Etli Sama Soslu sarma gibi farklı sarma çeşitleri de yapılır.

Ama şu bir gerçek ki en taze asma yaprakları Mayıs ve Haziranın ortasına kadar toplama yapılır. Haliyle bu iki ayda taze yaprak yerken diğer zamanlarda yapraksız kalmamak için kuru basım yaprak ve salamura yaprak olmak üzere iki çeşit saklaması yapılır.

 

Tokat Yaprağı

 

Ülkemizde yaprağın en yoğun olduğu bölgeler Manisa ve Tokat illerimizdir. Burada halk arasında bir yanılgı oluşur, çünkü yaprağı çok vatandaşımız ayrıntılı biçimde bilmezler. Tokat yaprağı renkli üzüm yaprağından toplandığı için tüylü olur Manisa yaprağında ise beyaz üzüm olduğu için tüysüz ve pürüssüzdür yüzeyi.

Ama önemli olan Yaprağın tazeliğidir. Yani Asma yaprağının 4-5 çeşit kalitesi vardır diyebiliriz. Mayıs ayında toplanan yaprak en tazesidir. Halk arasında bu yaprağa Mayıs uç yaprağı denilir. Taze yapraklar yeni çıkmaya başladığından içinden hiç kart çıkmaz. Ama haziran ayının ortalarını geçtikten sonra sadece filizlerin uç kısmından toplanan yapraklar taze olur. Daha dipler kartlaşır. Uç kısımdan toplanan bu yapraklara da halk arasında uç yaprağı denilir.

 

Manisa Asma Yaprağı

 

Yani Tokat yaprağı yada Manisa yaprağı olsun taze yaprak olmadığı sürece damarları pişmez ve yerken ağza gelir. Taze yaprak tüm toplanan yapraklar içinde çok azdır ve çabuk satılır. Özellikle Tokat yöresinde çoğu ihracata gider. Bunun içindir ki özellikle son yıllarda satıcılar Tokat yaprağı olarak kart damarlı yaprakları satar olmuştur.

 

Sultaniye Üzüm Yaprağı

 

Yaprak cinsleri içinde en güzeli ve aromalısıdır diyebiliriz. Sultaniye üzüm küçük çekirdeksiz beyaz üzümdür. Yaprağı Tüysüz, damarsız ve yüzeyi  pürüssüzdür. Hafif ekşimsi tadı vardır ve özellikle Zeytinyağlı Sarmalar için idealdir. Genelde Manisa bölgesinin tüm bölgelerinde bu üzüm bağlarından vardır. Son zamanlarda Sultaniye Üzüm yaprağının lezzeti iyice keşfedilmiş ve çok aranır hale gelmiştir.

Tokat bölgesinde ise yaprağın ünlü olmasının sebebi belediyelerin çok iyi çalışmalarla yapraklarını gerek yurt içinde, gerek yurt dışındaki çalışmalardır. Bu sayede bir çok yaprak firması da burada kurulup işleme tesisleri açmışlar ihracat yaparak Tokat yaprağını yurt dışına tanıtmışlardır.

Manisa bölgesinde belediyelerin bu konuya ağırlık vermemesi sebebi ile çok çalışma yapılmamış ama gereken değeri halk vermeye başlamış ve Manisa yaprağının kendine has tadı ve aroması Türk mutfağını mestetmiştir.

 

Asma Yaprağının Faydaları

 

Sarma olarak severek tüketilen Asma yaprağı sağlığa da oldukça faydalıdır. Bunların en önemlileri eğer bacaklarınızda varis varsa mutlaka asma yaprağını bolca tüketin deriz. Ayrıca hafizayı güçlendirme görevini de yapar. Çoğu kez hepimizin başına gelir, unutkanlığımız artmaya başlar ve hayıflanırız. İşte asma yaprağı yardımcınız.
Ayrıca bağırsakları korur, gözler için çok faydalıdır, kansere karşı koruyucu ve savaşçıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi sindirim sistemini de olağanüstü rahatlatır.Enerji verir ve Alzheimer hastalığına karşı korur. Saç ve cilt sorunlarını da çözer.

 

Salamura Yaprakta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Zararlarına gelince; bilinen hiçbir zararı yoktur ama Salamura olarak tüketilen yapraklarda bilinçli olunmadığı zaman yüksek tansiyonu olanlar tuzdan etkilenebiliyor. Önemli olan salamura yaprağı bidondan çıkardıktan sonra tuzdan arınması için yapmadan önce 1 gün suda bekletmek ve tuzundan tamamen arınmasını sağlamak.

Ama zamanının yok o an yapmanız lazım, işte bu anlarda da ılık suda 10-15 dakika bekletip 5 dakikada kaynatmak etkili olacaktır. Günümüzde salamura yapılış şekilleri de farklılık göstermekte. Bazıları yaprağı basmadan tam haşlama yaparken bazıları yarım haşlama yada haşlamadan basabiliyor yaprağı. Bu yüzden aldığınız yere ön haşlama yapılacak mı diye sorup ön bilgileri alabilirsiniz.

Yeşil yaprakta bile 2-3 dakika kaynatma yapılırken aylarca tuzlu suyun altında kalmış yaprak tuz ile sertleşir ve 5-10 dakika ön kaynatma esnasında tekrar yumuşar ve tuzundan arınız. Birde salamura yapımında 2-3 çeşit ilaç kullananlar mevcuttur. Sararması için ayrı uzun süre dayanması için ayrı ayrı ilaçlar kullanılır. Bu da tüketici için önemlidir.

 

Doğal Salamura Yaprak


Zirai ilaçlı ürünleri tavsiye etmiyoruz. Yaprakta Yüzde yüz doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Bu da güvenmediğiniz yerden yaprak almamalısınız anlamına geliyor. Çünkü asma yaprağı doğal yollarla da sararıp uzun süre dayanabiliyor. Bu yapılan ilaçlama işlemi sadece işi hızlandırmak ve ticaretini bir an önce yapabilmek içindir.

Yani doğal yollarla Salamura Yaprak 15 günde hazır hale gelirken ilaçla bu zaman 1-2 güne hazır yapılabiliyor. İşte Saniye Anne köy ürünleri de bu amaç ve talep doğrultusunda ortaya çıkmış olup Tüm ürünlerinde ilaçsız yüzde yüz doğal ve birinci kalite ürün göndermeyi görev edinmiştir.

 

Etiketler: manisa yaprağı, tokat yaprağı, yaprak çeşitleri
Eylül 09, 2020
Listeye dön