Yerli Tohum Sakız Enginarı ve Urla Sakız Enginarı Hasat Dönemi

Urla Sakız Enginar

Sofralara lezzet katan enginarın hasat dönemi bu yıl da başladı. Türkiye’de fazlaca yetiştirilen enginar özellikle de İzmir’in Urla ilçesinde bolca üretiliyor. Enginarın üretim merkezi olan Urla’da her yıl yaklaşık 3 bin 500 dönümlük bir araziden 30 milyon baş enginar hasat ediliyor. Her yıl hasat döneminde toplanan bu enginarlar Türkiye’nin her yerinde tüketilmek üzere dağıtılıyor. 


İzmir’ in Urla ilçesine özgü olan sakız enginarı her yıl kasım ayından nisan ayına kadar hasat ediliyor. Bu hasat döneminde toplanan sakız enginarlar Türkiye’nin her yerinde tüketilmek üzere dağıtıma çıkarılıyor. Yerli tohum sakız enginarı özellikle Ege Bölgesi’nde ve Urla’ da yetiştiriliyor. Yerli enginarlar içerisinde en çok tüketilen enginarlar arasında bir de Bayrampaşa enginarı yer alıyor. Bayrampaşa enginarı ise her yıl nisan ve mayıs aylarında hasat ediliyor. 


Urla Sakız Enginarı Faydaları


•    Enginar birçok faydası bulunan bir besindir. Özellikle de kolesterolü düşürücü etkisi ile yüksek kolesterolü olan kişilere fayda sağlamaktadır. Enginar yapraklarında bulunan sinerin adındaki madde kolesterolü düşürücü etki göstermektedir. Kötü kolesterol olarak bilinen HDL, enginarın etkisi ile düşmektedir.


•    Enginar antioksidan özelliği yüksek bir sebzedir. Bu sayede kanın temizlenmesine yardım eder. Ancak karaciğeri uyaran bir besin olduğu için safra sorunları ya da safra taşı olan hastaların çok fazla tüketmemesi gerekir.


•    Tam bir vitamin deposu olan enginar içerisinde bolca C ve B vitamini bulundurur. Özellikle kış aylarında bolca enginar tüketmek bağışıklığı güçlendirecek ve hastalıklardan korunmayı sağlar.


•    Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu sindirim problemleri ve huzursuz bağırsak sendromu gibi problemler de enginar sayesinde çözülebilir. Sindirimi kolaylaştıran enginar kabızlık, gaz, ağrı, şişkinlik gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar. 


•    Enginarın antioksidan özelliği toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlarken yaşlanmanın etkilerinin gecikmesine de yardımcı olur. Daha dinç bir vücut sağlar ve cildin gergin görünmesine yardımcı olur.


•    Kalorisi oldukça düşük olan enginar diyet yapan kişiler tarafından da rahatlıkla tercih edebilir. İçerisinde bolca lif barındıran enginar kolay sindirilir ve tok tutar.


Saniye Anneden Urla Sakız Enginarı


Enginarın hasar dönemi bu yıl da kapıya dayandı. Hasat için hazır bekleyen enginarlar toplanarak Türkiye’nin her yerine dağıtılacak. Saniye Anne de sizler için hasat edilen bu taze enginarları gerek konserve gerekse soyulmamış şekilleri ile web sitesinde sunuyor. Taze Urla sakız enginarları Saniye Anne'nin ellerinden sizlere ulaşıyor.
Urla sakız enginarı her yıl kasım ayından nisan ayına kadar hasat ediliyor. Ağustos ve Eylül aylarında ekimi yapılan bu enginarlar özellikle de İzmir’in Urla ilçesinde bolca yetiştiriliyor. Bu enginarlar Türkiye’nin her yerine dağıtılarak lezzetli yemeklerin ana malzemesi oluyor. Birçok faydası bulunan bu enginarlar her sofrada yerini buluyor. 

Etiketler: sakız enginar, yerli tohum enginar, urla sakız enginar
Mart 09, 2022
Listeye dön